Президент України Віктор Янукович подав у Верховну Раду законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Національного банку України (НБУ)». Метою документа є посилення незалежності НБУ.

Згідно документу, Президент Віктор Янукович пропонує збільшити термін повноважень глави Нацбанку з 5 до 7 років. Глава держави пропонує ухвалити таке рішення, щоб уникнути збігу з терміном повноважень Верховної Ради і Президента.

Також пропонується збільшити до 6 чоловік кількість заступників глави НБУ, які входять за посадою до складу правління Нацбанку, і встановити кваліфікаційні вимоги до них.

Крім того, Янукович запропонував встановити кваліфікаційні вимоги до керівників Нацбанку і членів його керівних органів, уточнити підстави для їх звільнення. Згідно документу, чисельний склад правління Нацбанку повинен бути в кількості 11 чоловік.

Законопроектом також передбачається створення Нацбанком загальних резервів, які використовуються на покриття його збитків. У разі недостатності коштів загальних резервів перевищення витрат Національного банку над його доходами компенсується за рахунок коштів Державного бюджету України наступного за звітним року.

Чистий прибуток НБУ повинен розподілятися тільки після підтвердження зовнішнім аудитором і затвердження радою Національного банку річного фінансового звіту. Спочатку 50% прибутку повинні бути направлені в загальні резерви й інші резерви Національного банку. Відрахування в загальні резерви проводяться до тих пір, поки їхня сума не буде на рівні 10% об'єму грошово-кредитних зобов'язань Національного банку. Інші 50% чистого прибутку перераховуються до Державного бюджету України наступного за звітним року.

Після формування загальних резервів у необхідному розмірі, чистий прибуток у повному об'ємі перераховується до Державного бюджету України. «Існуючий порядок перерахування прибутку Національного банку України ускладнює здійснення оперативної монетарної політики. Таке перерахування коштів, по своїй суті, є авансовим перерахуванням до Державного бюджету України доходів, які ще не отримані, і є здійсненням Нацбанком емісії на покриття витрат Державного бюджету України зі всіма негативними наслідками для економіки», - мовиться в пояснювальній записці до законопроекту.

Нагадаємо, 12 березня Президент України Віктор Янукович заявив, що не планує звільняти Стельмаха з посади голови Нацбанку.

4 грудня 2009 року парламенту не вистачило голосів, щоб зажадати від Президента України внести у Верховну Раду подання на звільнення Стельмаха з посади голови НБУ. За те, щоб підтримати даний запит, проголосували 164 народних депутата при 150 необхідних, а за те, щоб направити запит Главі держави - 150 народних депутатів з 226 необхідних.

16 грудня закінчився 5-річний термін перебування Володимира Стельмаха на посаді глави НБУ.

За матеріалами «УНІАН», «Українська правда»

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

771