Верховна Рада України прийняла постанову «Про заяву Верховної Ради України щодо надання Україні реальних гарантій безпеки».

«За» проголосували 345 із 429 народних депутатів, зареєстрованих у сесійному залі.

Кабінету міністрів доручено забезпечити підготовку міжнародно-правового документа, направленого на розвиток положень Будапештського меморандуму і створення реальних міжнародно-правових гарантій національної безпеки без'ядерної України, здійснити необхідні кроки і процедурні формальності щодо його розгляду і підписанню провідними ядерними державами світу – Російською Федерацією, Сполученим Королівством Великобританії і Північної Ірландії, Сполученими Штатами Америки, Китайською Народною Республікою і Французькою Республікою.

У заяві наголошується, що 5 грудня 2009 року виповнилося 15 років з дня підписання Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України як держави, яка не володіє ядерною зброєю, до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї - Будапештському меморандуму.

Після підписання Будапештського меморандуму Україна у визначений термін відмовилася від всієї ядерної зброї, розташованої на її території, послідовно і неухильно дотримувалася і дотримується зобов'язань не приймати, не виробляти і не купувати такої зброї.

Російська Федерація, Сполучене Королівство Великобританії і Північної Ірландії, Сполучені Штати Америки, підписавши Будапештський меморандум, взяли на себе політичні зобов'язання, зокрема, утримуватися від економічного тиску, направленого на те, щоб підпорядкувати своїм власним інтересам здійснення Україною прав, властивих її суверенітету, і таким чином отримати якісь переваги.

У заяві сказано, що збільшення за час, який пройшов після підписання Будапештського меморандуму, кількості держав світу, які де-факто володіють ядерною зброєю, розвиток подій у світі, які свідчать про негативні тенденції у сфері безпеки, поява загроз безпеці як у глобальному вимірюванні, так і для окремих держав, у першу чергу без'ядерних, зокрема тих, які прийняли на себе зобов'язання нерозповсюдження ядерної зброї, викликає серйозну стурбованість, повідомляє «УНІАН».

«Отже, зміцнення режиму нерозповсюдження ядерної, а також інших видів зброї масового знищення стало невідкладною необхідністю», - сказано у заяві.

Верховна Рада України вважає, що «нинішній міжнародний стан і тенденції її розвитку вимагають еволюції ідеології, закладеної у Будапештському меморандумі, і її оновленого втілення шляхом ухвалення окремого документа міжнародно-правового характеру, який містив би інструментарій, який гарантуватиме надійну відповідь на сучасні виклики національній безпеці України. Ініціатором розробки такого документа готова виступити Україна як держава, яка добровільно відмовилася від ядерної зброї».

Верховна Рада України звертається до Федеральних Зборів Російської Федерації, Парламенту Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії, Конгресу Сполучених Штатів Америки, Всекитайських Зборів Народних Представників, Парламенту Французької Республіки як до законодавчих органів держав-гарантів нашої національної безпеки із закликом підтримати цю ініціативу.

«Українські парламентарії переконані, що їхня ініціатива знайде позитивний відгук, і сподіваються, що її реалізація носитиме безперешкодний і незворотний характер, сприятиме зміцненню миру і міжнародної безпеки», - сказано у заяві.

Нагадаємо, Будапештський меморандум був підписаний Україною 5 грудня 1994 року у зв'язку з приєднанням країни до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Договір також підписали РФ, Великобританія, Північна Ірландія, США.

Країни-гаранти Договору безпеки зобов'язалися, відповідно до положень Будапештського меморандуму, утримуватися від тиску на Україну, який загрожував би її суверенітету.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

841