У понеділок на засіданні президії Ради суддів України (РСУ) стало відомо, що трьох суддів Конституційного суду, призначених за квотою З'їзду суддів, усунено від роботи на невизначений термін. Головною ж темою заходу було обговорення судової реформи. Керівництво РСУ запропонувало засудити президентські ініціативи, втім, ця ідея не знайшла підтримки у суддів.
Ключовим питанням позапланового засідання президії РСУ, що відбулася в будівлі Верховного суду (ВС), стало обговорення офіційної позиції суддівського корпусу щодо реформи судочинства. Відповідний законопроект, ініційований Президентом Віктором Януковичем і прийнятий Верховною Радою у першому читанні, припускає значне скорочення повноважень ВС, а тому викликає жорстку критику з боку представників Верховного суду, зокрема, представників РСУ, пише «Комерсант-Україна».
Перш ніж перейти до обговорення цього питання, глава РСУ, перший заступник голови ВС Петро Пилипчук нагадав про кадрову втрату. «Із зрозумілих причин сьогодні не з'явився Волков», - констатував він. Як відомо, 17 червня депутати Ради звільнили суддю ВС, заступника голови РСУ Олександра Волкова з формулюванням «за порушення присяги».
Заступник голови РСУ Василь Гуменюк повідомив присутнім ще про одну кадрову проблему суддівського корпусу, яка виникла за ініціативою парламенту. За його словами, до РСУ надійшов офіційний лист спікера Володимира Литвина з проханням ініціювати проведення З'їзду суддів і розглянути питання про заміну трьох суддів Конституційного суду (КС), делегованих суддівським корпусом, - Ярослави Мачужак, Анатолія Дідковського та Івана Домбровського, які нібито незаконно призначені суддями КС. Голова парламенту аргументує своє прохання тим, що у 2006 році ці судді написали заяви не про перехід на нове місце роботи, а про відставку з поста судді, тому сьогодні не мають права працювати суддями КС.
Джерела газети у Верховній Раді та у суддівському корпусі повідомили, що конфлікт має дві складові – фінансову і ідеологічну. Завдяки особливому формулюванню заяв про відставку ці судді отримали значну компенсацію при переході у КС. «Після зміни влади Партія регіонів використовувала цей привід, щоб позбавитися від лояльних «помаранчевим» суддів КС», - зазначив співбесідник видання.
Як стало відомо вчора, парламенту вже вдалося добитися тимчасового усунення суддів Мачужак, Дідковського і Домбровського від роботи. «Ці судді не беруть участі у розгляді справ у КС, вони написали відповідні заяви», - повідомив Пилипчук. Президія РСУ у цьому конфлікті стала на бік колег, відмовившись виконувати прохання Володимира Литвина до тих пір, поки ситуація не буде розглянута Вищою кваліфікаційною комісією.
Перейшовши до головного питання порядку денного, керівники РСУ почали переконувати колег у тому, що ініційована Президентом реформа судочинства не піде на користь країні і заслуговує того, щоб суддівський корпус засудив її проведення. «Законопроект, прийнятий у першому читанні, не відповідає ні Конституції, ні висновкам Венеціанської комісії, - пояснив Гуменюк.– Тому потрібно провести ще одне парламентське слухання, щоб зняти всі спірні питання». «Запропоновані принципи діяльності ВС призведуть до руйнування правової держави», - підтримав його Петро Пилипчук.
Але, як виявилося, такої позиції дотримуються не всі, хто зібрався на збори. «В Одесі кажуть: пізно пити боржомі, коли нирки відвалилися, - перервав їх глава Одеського апеляційного господарського суду Валерій Балух.– Раніше треба було заперечувати!»
«Враховуючи те, що говорять в Одесі, нам треба робити щось, поки не пізно. Потрібно звернутися до депутатів і порадити їм, щоб вони не поспішали приймати реформу у другому читанні», - заперечив йому Пилипчук.
Дискусія про ставлення РСУ до ідеї проведення судової реформи тривал майже півтори години, при цьому слово «боржомі» вживалося досить часто. У результаті Петро Пилипчук визнав: «Якщо навіть тут ми не можемо домовитися, виносити це питання на з'їзд немає сенсу». Підсумкове рішення президія РСУ вчора не затвердила. Пилипчук пообіцяв розробити компромісний варіант резолюції до сьогоднішнього вечора і узгодии його з учасниками засідання у телефонному режимі.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом