Екс-міністр фінансів України Віктор Пинзеник сумнівається в ухваленні Міжнародним валютним фондом (МВФ) політичного рішення про надання кредиту Україні. Таку думку він висловив сьогодні на прес-конференції.
При цьому він підкреслив, що рішення про надання Україні кредиту, прийняті МВФ минулого року, також не були політичними. «Я не знаю випадків політичних рішень МВФ. Якщо ви маєте на увазі торішній досвід, досвід, який, на мою думку, не приніс користі Україні, то він (МВФ) мав причини (для надання кредиту Україні – ред.). На мою думку, причинами таких рішень були світові економічні процеси – дуже нестабільна ситуація в світі, дуже серйозні проблеми в банківському секторі, і Україна могла б стати збудником нових проблем. Це і є причина, через яку в минулому року надавалися кошти, але зараз ситуація змінилася», - зазначив Пинзеник.
Сьогодні відносини між МВФ і Україною нічим не відрізняються від відносин звичайного банку і позичальника, при цьому позичальник знаходиться в скрутному фінансовому становищі. «Наскільки я знаю, МВФ нічого особливо не вимагає, це звичайний кредитор. Коли мова йде про надання кредиту, то оцінюють можливість повернення. Будь-який банк, який видає кредит, дивиться, чи здатний клієнт його повернути. У нашому випадку клієнт має борг, що постійно росте, з іншого боку - відсутність перспективи його скорочення, оскільки запити у нього не скорочуються», - сказав колишній міністр фінансів.
За його словами, в даній ситуації цілком логічно, що МВФ як кредитор, розуміючи, що він може і не повернути кошти, які були надані раніше, вимагає від позичальника, тобто України, зменшити апетити і задуматися про те, як він планує погашати борги. «Міжнародні фінансові інститути завжди розробляють цілий список заходів, метою яких є не просто закриття дірок, а відновлення стабільного зростання національної економіки» - сказав Пинзеник.
Він зазначив, що зараз проблеми Європи вже не пов'язані з банківським сектором, а стосуються дефіциту бюджету і боргів, що ростуть. Відповідно, на сьогодні для України єдиним варіантом отримання кредиту МВФ є скорочення дефіциту бюджету. «Тому, на мій погляд, Україна має шанс розраховувати на отримання кредиту МВФ, у випадку якщо будуть здійснені реальні кроки за рішенням достатніх серйозних проблем», - підкреслив екс-міністр фінансів.
Як повідомляв ForUm, уряд України веде переговори з МВФ про початок нової програми співпраці, що передбачає виділення кредиту в розмірі до 19 млрд. дол. на 2,5 роки. Проте процес переговорів затягується.
2 червня віце-прем'єр-міністр Сергій Тігіпко заявив, що текст нового меморандуму для продовження співпраці з МВФ вже практично узгоджений. При цьому він зазначив, що розмір кредиту, який Україна планує отримати від МВФ, остаточно не визначений. «Виходячи з того, що було під час обговорення, я припускаю, що сума може бути від 12 до 19 млрд. доларів. Але остаточне рішення може прийняти тільки рада директорів МВФ», – додав він.
13 червня Президент України Віктор Янукович заявив, що рішення МВФ про надання Україні чергового траншу кредиту буде ухвалено до кінця червня.
З 21 червня в Україні почне роботу місія Міжнародного валютного фонду (МВФ).
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом