Народні депутати вирішили взяти під контроль оборот засобів негласного отримання інформації.

Верховна Рада ввела кримінальну відповідальність за незаконне ввезення, продаж, покупку і використання в Україні спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації, а також адміністративну відповідальність за їх незаконне зберігання. Депутати вважають, що ці заходи дозволять правоохоронним органам ефективніше боротися з нелегальним використанням цих пристроїв. На думку експертів, прозорості ринку такої техніки можна досягти лише при централізованому контролі.

Верховна Рада прийняла закон про внесення змін до КК, що стосуються відповідальності за незаконне ввезення до України, покупки, продажу і використання спеціальних технічних засобів (СТЗ) негласного отримання інформації. Такі дії каратимуться штрафом від 200 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3400 до 17 000 грн) або позбавленням волі строком до чотирьох років. Ті ж дії, здійснені повторно, спричинять позбавлення волі на термін від чотирьох до семи років.

Також Верховна Рада встановила адміністративну відповідальність за незаконне зберігання СТЗ у вигляді штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн) для звичайних громадян, і від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів (від 3400 до 8500 грн.) для посадовців.

Згідно сумісному наказу Держкомітету з питань підприємництва і СБУ від 29 січня 2001 року, спеціальними технічними засобами є прилади, спеціально створені, розроблені або модернізовані для виконання завдань з негласного отримання інформації під час здійснення оперативно-розшукової діяльності, проводити яку можуть підрозділи МВС, СБУ, Держпприкордонслужби, СВР, Управління держохорони, а також розвідувального управління Міністерства оборони.

Як повідомив голова парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Віктор Швець (БЮТ), в Україні проблема незаконного збору інформації за допомогою СТЗ стоїть дуже гостро. «Неможливо точно встановити, скільки подібних приладів у нас використовується», - зазначив він. «Існує багато комерційних структур, партій, політичних організацій, що використовують таку техніку. Тепер правоохоронні органи активніше з цим боротимуться», - додав він, повідомляє «Комерсант».

Радник міністра внутрішніх справ Костянтин Стогній визнав, що незаконне використання СТЗ в Україні поширене. «Про об'єми нелегального ринку спецтехніки ми можемо судити тільки за результатами затримань. Так, у березні ми вилучили партію такої техніки на $500 тис., у 2009 році в Чернігові було затримано злочинне угрупування, що за замовленням прослуховувало розмови членів облдержадміністрації», - додав він.

При цьому він зазначив, що не слід плутати використання в нелегальних цілях звичайних диктофонів і незаконне використання засобів для негласного знімання інформації. «І «радіоняню».

Придбати СТЗ зараз не складає особливих труднощів. В одному із столичних інтернет-магазинів запропонували мініатюрний цифровий диктофон за 2300 грн. «Покладете диктофон у кишеню блузи, і ніхто нічого не помітить. Чутливість у нього дуже висока», - пояснив менеджер інтернет-магазину.

«Контролювати оборот СТЗ повинен єдиний державний орган», - вважає начальник головного управління розвідки Міноборони у відставці Олександр Галака. «У законі слід було б розділити засоби захисту і засоби негласного збору інформації. Наприклад, коли людина не довіряє комусь, вона має право користуватися засобами захисту, а ось негласне зняття інформації повинне регулюватися законом», - зазначив він.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1595