Учора сенсаційно завершився 10-денний візит Вселенського (Константинопольського) патріарха Варфоломія до Росії: на прощання він закликав віруючих України приєднатися до канонічної церкви Московського патріархату (МП) і виразив надію, що ще при митрополитові Київському і всія України Володимирі (Сабодан), який уже у вельми похилому віці, проблема розколу в країні буде вирішена.

Ця заява дуже примітна. Нагадаємо: на початку 1990-х від УПЦ МП відкололася частина приходів на чолі з митрополитом Філаретом, створивши Київський патріархат. Проте його не визнала жодна церква світу, що, звичайно, не могло не ослабляти його позиції і всередині країни. При Президентові Вікторі Ющенку проблему неканонічності церкви Філарета намагалися вирішити шляхом її приєднання до Константинопольського патріархату. У 2008 році під час святкування 1020-ліття хрещення Русі Варфоломія приймали в Києві з особливою пишнотою (Президент Ющенко особисто їздив в аеропорт, презентував владиці півкілограмову срібну монету, викарбовану в його честь). І, здавалося, до переходу УПЦ КП під крило Константинополя залишалося майже нічого. Але Ющенко вже не президент, Віктор Янукович не приховує своєї орієнтації на Московський патріархат. Мабуть, під впливом цих «нових ввідних», вирішив позначити свою позицію і Варфоломій. З його заяви (якщо вона, звичайно, коректно подана) виходить, що він бачить канонічною тільки церкву Московського патріархату і Філарета під своє крило він не братиме, пише «Сьогодні».

У Москві торжествують: протодиякон Андрій Кураєв бачить у словах Варфоломія знак того, що питання про канонічний статус Української церкви тепер взагалі зняте з повістки.

А ось в УПЦ КП вважають, що Варфоломій нічого не говорив про приєднання до МП. «Патріарх сказав: «Нехай вони не вагаються, але приєднуються до канонічної церкви, яка є кораблем порятунку», адже константинопольська церква — теж канонічна. Слова Варфоломія вирвані з контексту», — стверджує глава інформуправління КП єпископ Євстратій. У КП сподіваються, що з часом УПЦ КП стане автокефальною, і приводять у приклад Болгарську церкву, яку визнали такою через 75 років після розколу з Константинопольською.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

595