Екс-глава СБУ Валентин Наливайченко заявляє, що перебування підрозділів ФСБ Росії в Криму суперечить законодавству України.
«Протокол, укладений у 2000 році, згідно якому підрозділи ФСБ знаходилися в Криму, ніколи не відповідав законодавству України», – заявив Наливайченко.
Крім того, він упевнений, що функції, які з 2000 по 2009 рік були покладені на офіцерів ФСБ, – зокрема протидія шпигунству на флоті і антитерористична діяльність – може і повинна виконувати українська спецслужба.
«Ми зробили чіткий висновок: у нас достатньо сил самостійні справлятися з цими завданнями, - підкреслив Наливайченко.– І найголовніше, російська контррозвідка на нашій території здійснювала недружні акти, зокрема вербувальні підходи і підходи до секретоносіїв, порушуючи Кримінальний кодекс України».
Колишній глава українських спецслужб заявив, що політично, і в правовому відношенні в України достатньо і коштів, і спеціальних органів, щоб виконувати завдання, які були покладені на підрозділи ФСБ у Севастополі.
У свою чергу, перший заступник голови комітету Державної думи Росії у справах СНД і зв'язках із співвітчизниками Костянтин Затулін вважає повернення співробітників російської контррозвідки до Криму закономірним: «Було б логічним при перезавантаженні відносин між нашими країнами зняти дратівливі чинники, які цілком і повністю винайдені попередниками нинішнього уряду і Президента».
За його словами, необхідність присутності офіцерів ФСБ на ЧФ РФ пов'язана з безпекою військових частин і практикою взаємодії, що склалася, між міністерством оборони РФ і ФСБ.
«Терористична загроза досить велика, а ФСБ залучена в боротьбу з тероризмом по всій території Росії і має непомірно більший досвід у цьому питанні, ніж українська Служба безпеки, - підкреслив Затулін.– Тому, враховуючи численні обіцянки зробити Чорноморський флот об'єктом терористичних погроз, присутність співробітників ФСБ на ЧФ РФ затребувана незалежно від характеру наших відносин з Україною».
При цьому депутат зазначив, що після підписання і ратифікації угоди про продовження терміну перебування ЧФ РФ в Україні спецслужби обох держав могли отримати «політичне замовлення, направлене на згладжування суперечностей». «З приходом нового керівництва відкриваються нові можливості і нові шлюзи, встановлюється довіра в таких делікатних областях як спецслужби, розвідка і контррозвідка», - сказав Затулін.
Слід зазначити, що і в комітеті Верховної Ради з питань нацбезпеки і оборони повернення співробітників ФСБ вважають логічним.
«Кожна спецслужба повинна здійснювати контррозвідувальну функцію у військових формуваннях своєї країни, таке і функціональне завдання ФСБ, – сказав секретар комітету Юрій Самойленко (Партія регіонів).– У цьому немає нічого страшного – вони вирішують контррозвідувальні завдання, покладені на них законом. І в наших військових формуваннях, які знаходяться за кордоном по лінії ООН, - у цьому немає ніякого секрету – присутні офіцери контррозвідки». Українські військові контингенти, що мають мандат ООН, знаходяться в Ліберії і Косово.
Що стосується заяв про те, що офіцери ФСБ займалися в Криму розвідувальною діяльністю, зокрема агентурною, то, на думку Самойленка, вони є надуманими: «Це була штучна політика, направлена на розвиток русофобії, яку проводив колишній Президент Ющенко».
Як раніше писав ForUm, співробітники ФСБ найближчими місяцями можуть повернутися на Чорноморський флот.
За матеріалами «Комерсант-Україна»
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом