Президент Киргизії Курманбек Бакієв, усунений від керівництва країною внаслідок державного перевороту, прислав тимчасовому уряду заяву про свою відставку з Казахстану факсом. Як повідомив представник нових властей, документ російською мовою, написаний розмашистим почерком на двох аркушах формату А4, був отриманий штабом тимчасового уряду в ніч з четверга на п'ятницю.

«Усвідомлюючи свою відповідальність перед народом Киргизстана, збереженням цілісності країни і відповідно до конституції, я подаю у відставку», - написав Бакієв у своїй заяві. У початкових даних факсограми значиться телефонний код Казахстану. Як напередодні повідомив глава прес-служби Рози Отунбаєвої Еділь Байсалов, Бакієв передав заяву про свою відставку представникам МЗС Казахстану, що головує в Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ).

В ОБСЄ, у свою чергу, повідомили, що тимчасовий уряд Киргизії і Бакієв досягли угоди про виїзд скиненого президента за межі країни. За заявою ОБСЄ, переговори стали результатом спільних зусиль Казахстану, Росії і США, вони проходили за посередництвом ОБСЄ, ООН і Євросоюзу. При цьому в заяві ОБСЕ Бакієв називався президентом Киргизії. За даними ОБСЄ, Бакієв підписав заяву про складання повноважень президента ще до відльоту до Казахстану.

Напевно, вирішальну роль у такому результаті подій зіграло російське керівництво. Відомо, що прем'єр-міністр РФ Володимир Путін напередодні ввечері поговорив по телефону спочатку з главою Казахстану Нурсултаном Назарбаєвим, після чого поспілкувався з Бакієвим.

Незабаром після цієї розмови Бакієв відправився до Казахстану. Військовий літак з Бакієвим вилетів із аеропорту Джалал-Абада о 19:20 за місцевим часом і через деякий час приземлився у казахському місті Тараз. Як повідомила напередодні ввечері прес-служба Медведєва, президент доручив Міністерству оборони РФ забезпечити переліт Бакієва з сім'єю. Як вважають експерти, тимчасовий уряд Киргизії тепер може щедро віддячити Росії за це посередництво.

Нові власті вважають, що Бакієв більше не повернеться до Киргизії. Як заявив керівник апарату тимчасового уряду Киргизії Еміль Каптагаєв, інакше йому загрожує затримання і допит за деякими кримінальними справами щодо вбивств мирних жителів 7 квітня. Мова йде про масові безлади у Киргизії, що забрали життя 84 осіб.

Втечі Бакієва до Казахстану передував невдалий мітинг у місті Оше на півдні Киргизії. Супротивники президента змусили його тікати із заходу. Минулої середи така ж демонстрація в Джалал-Абаді прихильників скиненого президента змусила рятуватися втечею нове керівництво області. Бакієв понадіявся, що успіх чекає його і в Оше.

Вранці у четвер близько півсотні озброєних автоматами чоловіків і, приблизно стільки ж, жінок виїхали з родового села Бакієвих Тейіт на 15 автомашинах і 9 мікроавтобусах. Коли Бакієв у супроводі охорони прибув на центральну міську площу і спробував піднятися на трибуну, його закинули камінням. Охорона пана Бакієва почала стріляти в повітря, після цього скиненому президентові довелося спішно покинути мітинг.

Бакієв вважав, що загроза громадянської війни між північчю і півднем підштовхне тимчасовий уряд до поступок і дозволить йому скласти повноваження на вигідних умовах. Президент добивався підтвердження недоторканності для себе і членів своєї сім'ї. Раніше були порушені кримінальні справи відносно його брата Жаниша і синів Марата і Максима. Оточення президента стверджувало, що він може взяти владу в Ошській, Джалал-Абадській і Баткенській областях.

Як виявилося, південці більше не підтримують Бакієва. Місцевому населенню украй не сподобалося різке підвищення тарифів на електроенергію і послуги ЖКГ, яке в Киргизії пов'язують з переходом великих пакетів акцій багатьох держкомпаній до структур Максима Бакієва. Обурення викликало також введення плати в 60 тийинів (приблизно 0,01 долара) за кожне з'єднання при дзвінках з мобільних телефонів, які є на півдні основним засобом зв'язку. Нові власті відмінили ці розпорядження Бакієва.

Незадовго до відльоту з Джалал-Абада Бакієв виступив перед односельцями і розповів, що Назарбаєв особисто запросив його до Казахстану. Як пояснив Бакієв, долю його подальшого місцеперебування обговорюють глави Росії, Казахстану і США. Помічник держсекретаря США Роберт Блейк, виступаючи в Бішкеку, признався, що Вашингтон брав участь у подібному обговоренні.

Нагадаємо, 6 квітня в Киргизії почалися масові хвилювання, які тривали декілька днів. Жертвами безладів стали понад 80 осібк, приблизно 1500 поранені.

За матеріалами РІА «Новини», «Newsru.com», «Комерсант»

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

626