26 січня в Генпрокуратурі було проведено додаткове судово-медичне дослідження черепа, знайденого, за інформацією, наданою головним підозрюваним у вбивстві Георгія Гонгадзе генерал-лейтенантом МВС Олексієм Пукачем, у липні 2009 року. Для участі в слідчих заходах була запрошена мати загиблого журналіста Леся Гонгадзе. «З дозволу Генпрокуратури я пішла в морг, подивилася цей череп і зробила певні висновки», - сказала вчора Гонгадзе. Детально про свої висновки вона розповідати не стала, але при цьому дала зрозуміти, що сумнівається в тому, що знайдений череп належить її синові: «У Генпрокуратури своя позиція, а в мене свій погляд і свої висновки. Я і минулого разу зробила свої висновки, але стала посміховиськом – мою думку до уваги не беруть», пише «Комерсант-Україна».
Як відомо, тіло, що імовірно належить журналістові, було знайдене на початку листопада 2000 року в лісі під Таращею. Леся Гонгадзе всі ці роки відмовлялася визнати його тілом свого сина. «Я не хочу ховати останки чужої людини. У тому, що кістки, які лежать у морзі, не належать моєму Георгію, я впевнена», - неодноразово говорила вона. Леся Гонгадзе також стверджувала, що стопа «таращанського тіла» відрізняється від стопи її сина. На її прохання було призначено декілька експертиз ДНК, зокрема міжнародних, більшість з яких підтвердили, що в Таращі було знайдено тіло Георгія Гонгадзе.
Учора Гонгадзе розповіла, що під час судово-медичного дослідження Генпрокуратура дозволила їй узяти зразки кісткових тканин черепа для проведення приватної експертизи ДНК. «Я хочу за свій рахунок провести генетичну експертизу. У мене є молочний зуб мого сина, який дасть остаточну відповідь, – я дізнаюся все або нічого», - сказала мати загиблого журналіста.
Експертизу Леся Гонгадзе має намір замовити в одній з європейських країн і вже почала збирати гроші на оформлення візи і поїздку, щоб особисто віддати фрагменти черепа й отримати результати дослідження. При цьому Гонгадзе усвідомлює те, що висновки приватної експертизи ДНК вона не зможе залучити до матеріалів справи. «Я знаю, що Генпрокуратура швидше за все не прийме результати цієї неофіційної експертизи. Але я хочу визначитися для себе», - пояснила мати Георгія Гонгадзе.
За словами Валентини Теліченко, представника ще однієї потерпілої у справі про вбивство журналіста – вдови журналіста Мирослави Гонгадзе, у них заперечень проти проведення такої експертизи немає. Разом з тим Мирослава Гонгадзе наполягатиме на проведенні офіційної міжнародної експертизи. «У Мирослави вже давно немає сумнівів у тому, що дійсно був знайдений череп, який належить Георгію Гонгадзе. Але, щоб мати докази не лише для себе, але й для суду, і для суспільства, вона наполягає на проведенні генотипоскопічної експертизи за межами України», - сказала Теліченко.
Слід зазначити, що головною метою проведення 26 січня судово-медичного дослідження черепа, який імовірно належить Георгію Гонгадзе, було витягання металевого осколка, виявленого в лівій лобовій частині черепа.
«Так, у черепі є кругла порожнина в області передньої частини лоба, але у мого сина за життя не було ніяких осколкових поранень голови», - заявила Гонгадзе. І хоча вона, як потерпіла, мала право бути присутньою при проведенні слідчої дії, зробити це вона так і не змогла: «Вони хотіли діставати цей осколок при мені, але в мене не було сил дивитися, як вони пиляли цей череп».
«Цей осколок дійсно був, і Мирослава, і багато друзів Георгія пам'ятають про це і навіть говорили під протокол», - сказала Валентина Теліченко. Як відомо, в середині 90-х років Георгій Гонгадзе був на Кавказі, де у той час розгорівся грузино-абхазький конфлікт. У 1993 році військове формування, в розташуванні якого був журналіст, було обстріляне з гранатометів, і декілька осколків увійшли в тіло Георгія Гонгадзе. Цілком можливо, що один з них потрапив у голову.
За словами Теліченко, осколок був виявлений у результаті проведеної на її прохання експертизи. «У мене була мета перевірити, чи не вбили його пострілом у голову, тому що була версія, що голову відокремили через те, що в неї вистрілили з табельної зброї, - розповіла представник Мирослави Гонгадзе. – У результаті виявилося, що в черепі є тільки одне металеве включення – цей осколок».
Нагадаємо, журналіст Георгій Гонгадзе зник у Києві 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в лісі Київської області був виявлений обезголовлений труп, який, за висновками експертів, міг належати журналістові.
Тіло до цих пір не зраджене землі, оскільки мама журналіста Леся Гонгадзе відмовлялася ховати сина через те, що не була знайдена голова.
У 2008 році троє колишніх співробітників Департаменту зовнішнього спостереження і кримінальної розвідки МВС України - полковники Валерій Костенко і Микола Протасов, майор Олександр Попович - були визнані винними в скоєнні вбивства журналіста і засуджені до 12 (Костенко і Попович) і 13 років (Протасов) позбавлення волі.
Колишній начальник Департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексій Пукач, підозрюваний у причетності до вбивства, тривалий час знаходився в розшуку, і був затриманий у Житомирській області спільними зусиллями Генпрокуратури і СБУ.
Печерський районний суд Києва вибрав запобіжним заходом утримання під вартою для Олексія Пукача. Генеральна прокуратура України пред'явила генералові Олексію Пукачу звинувачення в причетності до вбивства журналіста.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом