Сьогодні Тетянин день, в Бразилії – День заснування Сан Паулу, в Уганді – День Республіки, в Шотландії – День пам'яті Роберта Бернса (шотландський поет), євреї святкують Ту би-Шват - День народження дерев, Новий Рік для Дерев. В історії день відомий створенням сівалки (1799) і ядерного годинника, який показує час з погрішністю 1 секунда в 300 років (1955), а також першим виконанням весільного маршу Мендельсона (1858).

Цього дня в 1938 році народився Володимир Висоцький. Сталося це в Москві, «Будинок на Першій Міщанській, Наприкінці» - згідно з його ж свідченням з пісні «Балада про дитинство». Після перебування в евакуації на Уралі, а потім разом з батьком упіслявоєнній Німеччині, Висоцький поселяється у Великому Каретному провулку («Де твої сімнадцять років? На Великому Каретному...»), де і утворилося дружнє коло, якому Володимир Семенович показував свої перші пісні. Висоцький не відразу визначив, що хоче бути актором. Після закінчення школи він поступає в московський інженерно-будівельний інститут, але, провчившись у ньому півроку, кидає його. Інтерес до авторської пісні у Висоцького прокинувся після знайомства з творчістю Булата Окуджави, якого Володимир Семенович вважав своїм вчителем. Наприкінці 60-х Висоцький приходить у Театр на Таганці, який за висловленням самого Висоцького, став для нього «своїм театром». Паралельно з роботою в театрі були кіноработи. Найбільш відома і найулюбленіша роль - Жеглов у телесеріалі «Місце зустрічі змінити не можна». Після показу фільму ще довго йшли листи за адресою: «МВС, капітану Жеглову». Марина Владі увійшла до його життя в 1967 році. Висоцький закохався в неї після перегляду кінофільму «Чаклунка». Через декілька років вони одружилися. Марина Владі була з ним поруч дванадцять років.

Висоцький написав більше 600 пісень і віршів, зіграв більше сорока ролей у фільмах і на сцені і об'їздив з концертами всю країну і світ.

Помер актор 25 липня в 1980 році. Його ховала, здавалося, вся Москва, хоча офіційного повідомлення про смерть не було - в цей час проходила московська Олімпіада. Тільки над віконцем театральної каси було вивішено скромне оголошення: «Помер актор Володимир Висоцький.»

Православні іменинники: Галактіон, Євпраксія, Петро, Сава, Тетяна, Фросина.

Католицькі іменинники: Милослав, Павло.

За православним календарем 25 січня – день пам'яті великомучениці Тетяни, Тетянин день. Відзначається на честь великомучениці, вірної християнки Тетяни, яка жила в третьому столітті і була страчена язичниками. В 1755 в день святої Тетяни імператриця Єлизавета заснувала проект затвердженого в Москві університету. З тих пір Тетянин день став студентським святом.

Вважається, що якщо на Тетяну морозно і ясно, буде добрий урожай. Вигляне сонечко - до раннього прильоту птахів, якщо снігопад - влітку дощик буде часто. Якщо погода сніжна - літо буде дощовим.

За іудейським календарем 25 січня – п'ятнадцятий день в Єврейському місяці Шват – свято Ту бі-Шват. Ту бі-Шват святкується як День народження дерев, Новий Рік для Дерев. Єврейська традиція відзначає 15-ий з Шват як день, коли сік у деревах починає підійматися, передаються сигнали пробудження землі від зимової дрімоти, і свідчить про початок Весни.

Цього дня:

1308 Весілля короля Англії Едуарда II і Ізабелли Французької, дочки короля Франції Пилипа IV Красивого.

1533 Таємне одруження короля Англії Генріха VIII і Ганни Болейн. Ганна була вагітна, а король одружений на Катерині Арагонській, яка не зуміла подарувати йому сина. Оскільки папа римський Климент VII відмовляв королю в розлученні, узаконив шлюб Генріха з Ганною архієпископ Кентерберійський, прихильник короля. У відповідь папа відлучив Генріха VIII від церкви, що привело до розриву англіканської церкви з Римом. Наступного року король став на чолі церкви Англії, провів Реформацію - і ніякий папа тепер йому був не указ. А Ганна, до жаху астрологів, народила дочку - майбутню королеву Єлизавету I, що правила сорок чотири роки. Але її епоха наступила ще не скоро. Генріх же встиг за цей час звинуватити Ганну Болейн у подружній зраді і стратити, а сам одружувався ще чотири рази.

1896 В Петербурзі пройшов перший світовий чемпіонат з фігурного катання. Фігурним катанням тоді займалися в основному чоловіки. Обидва перші чемпіонати світу – неофіційний і офіційний - пройшли в Петербурзі на катку в Юсуповському саду.

1902 В Росії відмінена смертна кара.

1915 Починається Августовська (Східно-Прусська) операція російської армії (Північно-Західний фронт) у Східній Пруссії в час 1-ї світової війни. Закінчиться 13 лютого 1915.

1915 Олександр Белл вперше демонструє можливості винайденого ним телефону, пов'язавши Нью-Йорк з Сан-Франциско.

1917 США отримують Датську Вест-Індію (тепер Віргінські Острови) за 25 мільйонів доларів.

1918 III Всеросійський з'їзд Рад приймає один з перших конституційних актів Радянської держави - «Декларацію прав трудящого і експлуатованого народу». Росія проголошується Республікою Рад. Текст Декларації частково увійде до першої радянської Конституції - Конституції РРФСР 1918.

1919 Паризька мирна конференція висуває принципи створення Ліги Націй.

1949 Опубліковано комюніке про створення Ради Економічної Взаємодопомоги (РЕВ). Рішення про це ухвалено на нараді СРСР, Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії і Чехословаччини як відповідь на запропонований США план Маршалла. В тому ж році в РЕВ вступила Албанія, наступного року - НДР, а в 1962 - Монголія.

1965 Українського дисидента Йосипа Сліпого, який відсидів 18 років у радянських таборах, вибрано у Ватикані кардиналом і главою української греко-католицької церкви.

25 січня народилися:

1530 Іван IV Грозний (1530 - 1584), великий князь «всія Руси», перший російський цар. Прагнув зміцнення своєї влади, сумно прославився масовими опалами і стратами, посиленням закріпачення селян. При ньому були підкорені Казанське і Астраханське ханства.

1627 Роберт Бойль (1627 - 30.12.1691), англійський хімік, фізик і філософ, один із засновників Лондонського королівського товариства. Бойль був одним з перших учених, чиїми зусиллями хімія стала перетворюватися на науку. В 1661 він відкрив закон зміни об'єму повітря із зміною тиску, який незалежно від нього встановив і французький фізик Едм Маріотт (закон Бойля - Маріотта). Для своїх дослідів він сконструював барометр, якому дав це ім'я.

1736 Жозеф Луї Лагранж (1736 - 10.04.1813), французький математик.

1759 Роберт Бернс (1759 - 21.07.1796), шотландський поет.

1872 Микола Олексійович Скрипник (1872 - 1933), видний український більшовик. Після революції - державний діяч України, прихильник українізації, член ЦК ВКП(б) і Виконкому Комінтерну. Наклав на себе руки.

1882 Вірджинія Вулф (1882 - 28.03.1941), англійська письменниця.

1928 Едуард Амвросійович Шеварнадзе, член Політбюро, міністр закордонних справ СРСР, президент Грузії.

1938 Володимир Висоцький (1938 - 25.7.1980), актор, поет, співак.

1946 В’ячеслав Добринін, композитор і співак.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

1189