14 березня в Японії відзначають Білий день. Цього дня чоловіки дарують жінкам білий шоколад, дякуючи за подарунки на День Святого Валентина. Свято відзначається з 1965 року. В світі - міжнародний день дій проти дамб. Відзначається за ініціативою громадської організації «Міжнародна мережа річок» (США). «За річки, воду і життя» - девіз цього дня. А в Андоррі сьогодні - День конституції.
Цього дня в 1879 році народився Альберт Ейнштейн - німецький фізик-теоретик, творець теорії відносності, Нобелівський лауреат 1921 року. Адепти теорії відносності пишуть, що своїх дітей Ейнштейн виховував суворо, але задоволення в сімейному житті не отримав, дружину своїм близьким другом і однодумцем не вважав. Насправді, перше нерукотворне чудо Ейнштейна - дочка - народилася з хворобою Дауна. Дружина людини XX сторіччя за його наполяганням здала дитину в притулок для неповноцінних дітей. Ейнштейн так її ніколи і не відвідав. А через вісім років у нього народився син, який пізніше опинився в божевільні... Гуманіст Ейнштейн від всього цього так засмутився, що залишив дітей, дружину і одружився на своїй двоюрідній сестрі. Інцестуальний шлюб виявився не єдиною плямою в біографії великого фізика.
У 20-х Альберт Ейнштейн з письменником і нобелівським лауреатом Томасом Манном підписали гуманітарну петицію в рейхстаг на захист гомосексуалістів. Окрім цього, на совісті Ейнштейна-експериментатора команда зниклих моряків. З 1943 по 1944 учений перебував на службі в морському міністерстві у Вашингтоні, де робив розрахунки для секретних експериментів. У 1943 у Філадельфії есмінець «Елдридж», на якому були встановлені «генератори невидимості», не просто зник з поля зору спостерігачів і з екранів радарів, а немов провалився в інше вимірювання і виник лише через деякий час з напівбожевільним екіпажем на борту. У пресі з'явилися матеріали, які розповідають про матросів, що зійшли з корабля і немов розтали на очах очевидців. Помер учений в 1955 році.
За народним календарем: Євдокія Плющиха (сніг плющить), вона ж - Свистунка, Замочи поділ, Підмочи поріг, Веснівка. Яка Євдокія таке і літо. «На Явдоху ясно, все літо пригоже». На Євдокію сніг до урожаю. Теплий вітер - літо мокре. Місяць з дощем, що народився під Євдокію - чекай мокрого літа. Перше у році свято жінок і дівчат.
Називають Євдокію Свистункою, тому що дмуть і свистять весняні вітри. Хлопцям роблять глиняні свистки, і вони теж вітають прихід Весни.
Називають Веснівкою, оскільки вважається, що свята Явдоха береже ключі від весняних вод. Для хворих збирали сніг з пагорбів і поїли їх талою водою від різних недуг. Сніг, зібраний на Явдоху, володіє особливою цілющою силою, його зберігають в глеках, захованих від чужого ока, і цілий рік дають хворим від усіляких хвороб. Євдокія-веснівка вважалася в народі великим святом, відзначали його весело і урочисто.
Православні: Олександр, Ганна, Антон, Антоніна, Василь, Євдокія, Іван, Надія, Нестір, Петро.
Католицькі: Лазар, Леон, Матильда.
Цей день в історії:
1489 Венеція викупила Кіпр у його королеви Катерини Корнаро.
1492 Кастильська королева Ізабелла наказала вислати 150,000 євреїв з Іспанії, якщо вони не приймуть католицтва.
1917 Видано наказ №1 по Петербурзькому гарнізону про узаконення солдатських комітетів, у розпорядження яких передавалася вся зброя. Офіцери були позбавлені дисциплінарної влади над солдатами.
1923 Організовано Російське товаритсво Добровільного повітряного флоту «Добролет».
1926 У СРСР у зв'язку з 45-ю річницею вбивства імператора Олександра II 9 колишнім учасникам замаху призначена персональна пенсія.
1942 В умовах військового часу президент США Франклін Рузвельд звернувся до губернаторів з проханням обмежити на дорогах швидкість 40 милями на годину для більшого збереження покришок.
1966 Китай назвав пропозицію про дружбу віце-президента США Губерта Хемфрі поцілунком Іуди.
1983 Перший безпосадочний переліт через Атлантику на Кубу Ту-142М авіації СФ.
2004 У США в каліфорнійській пустелі Мохаві пройшли перегони автомобілів-роботів. Всі зійшли з дистанції. У результаті Пентагон, який сподівався протягом найближчих 10 років отримати на озброєння повністю автономні бойові машини-роботи, і вирішив скористатися науковими розробками приватних винахідників, зазнав на цьому етапі поразки.
2004 Відношення між Україною і Російською Федерацією розвиватимуться по висхідній, заявив посол Росії в Києві Віктор Чорномирдін.
Народилися цього дня:
1681 Георг Філіпп Телеман (1681-1767), німецький композитор, капельмейстер, музичний діяч. Інструментальні твори, опери (близько 40), 5 ораторій, церковна музика.
1804 Іоганн Штраус, австрійський композитор, скрипаль, диригент, творець віденського вальсу.
1823 Теодор де Банвіль (1823-1891), французький письменник, поет, теоретик «мистецтва для мистецтва».
1833 Люсі Тейлор, перша американська жінка-дантист.
1835 Джованні Вірджініо Скіпіареллі (1835-4.7.1910), італійський астроном. У 1877 році відкрив на Марсі мережу тонких ліній, які назвав каналами.
1847 Антоніу ді Кастру Алвіс (1847-1871), бразильський письменник, яскравий представник романтизму в бразильській літературі.
1854 Пауль Ерліх (1854-20.08.1915), німецький лікар, бактеріологія і біохімік, один з основоположників імунології і хіміотерапії.
1865 Філотео Альберіні, італійський винахідник широкоекранного кіно і продюсер.
1891 Амвросій Бучма, український актор («Іван Грозний», «Подвиг розвідника»), режисер і педагог.
1930 Василь Михайлович Песков, журналіст, любитель тварин і першовідкривач тайгових тупиків.
1937 Володимир Савельєв, український режисер і актор.
!938 Глаубер Роша (1938), бразильський режисер, сценарист, продюсер і теоретик кіно.
1939 Бертран Бліє, французький кінорежисер («Вальсуючі», «Мій чоловік»), сценарист і письменник.
1940 Геральд Бежанов, кінорежисер («Найчарівніша і найпривабливіша»).
1941 Вольфганг Петерсен, німецький і американський режисер («На лінії вогню», «Президентський літак», «Епідемія»), сценарист і продюсер.
1970 Мередіт Саленджер, американська актриса.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом