У Великобританії відзначається День пам'яті жертв геноцидуу Другій світовій війні, в Того - День економічної свободи. З неофіційних дат є мотив відзначити день народження стрічки для друкарських машинок (1888), ескімо (1922), руху (1907) скаутизму і баночного пива (1935). Православна церква цього дня шанує пам'ять Преподобних Феодосія Великого, Михайла Клопського, Новгородського, і Феодосія Антиохийського.

Цього дня в 1942 році почався перший з відомих збройних повстань ув’язнених ГУЛАГу. Очолив повстання поблизу селища Усть-Уса (4,5 тис. мешканці) в краю таборів – «сонячне Комі» – начальник окремого табірного пункту (ОЛП) «Левсорейд» Марк Андрійович Ретюнін.

Це був суботній день, і за розпорядженням Ретюніна всі вільні охоронці пішли митися в лазню (банщик – китаєць Лю Фа – був у числі змовників). Як тільки за ними зачинилися двері, група змовників обеззброїла стрільця на вахті і чергового в казармі. Захопивши 12 гвинтівок і 4 револьвери, повстанці вивели невдалих любителів лазні і разом з роззброєними охоронцями замкнули в овочесховищі. М. Ретюнин послав по бараках агітаторів – закликати до повстання. Були відчинені склади, ув’язнені стали отримувати добротні армійські кожушки, валянки, шапки, вантажити на сани продовольство. Запаси продовольства і обмундирування нагромаджувалися наперед, нібито на випадок аварійної ситуації: під час повені зв'язок з лагпунктом міг бути перерваний.

В ОЛП було 202 ув'язнених, з них 108 – політичних. Заклик до повстання підтримали не всі, за організаторами пішло близько 100 чоловік. Вони вишикувалися в колону і рушили до Усть-Уса, розбилися на дві групи, залишили обоз і увійшли до села. Спочатку усть-усинці нічого не зрозуміли, збиті з глузду добротною армійською екіпіровкою повстанців, і вирішили, що йдуть навчання. Несподіванка забезпечила повстанцям первинний успіх. Перша група на чолі з В. Соломіним захопила пошту і перервала зв'язок. Друга група, якою командував М. Ретюнін, захопила будівлю КПЗ, біля якої відбувся перший бій: два стрільці охорони чинили опір і були убиті. В камерах опинилося 38 арештованих, 12 з них (в основному ті, хто був звинувачений у контрреволюційних злочинах) прилучилися до повстанців. Біля будівлі охорони пароплавства було поранено двох охоронців і замполіта, захоплено 10 гвинтівок і револьвер. Третя група намагалася захопити аеродром, де стояли два літаки, але охорона, яку попередив кухар лагпункта, чинила організований опір. Повстанці були вимушені відступити, один з них потрапив до полону.

1 лютого біля верхів'я річки Малий Тереховей була оточена основна група, в якій були всі керівники повстання, що залишилися живими. Вони відстрілювалися майже добу, але сили були нерівні. Остання група з 5 чоловік була оточена і здалася 6 березня.

Бюро Комі обкому ВКП(б) 1 квітня 1942 р. прийняло спеціальну постанову "Про контрреволюційний збройний виступ ув'язнених Усть-Усинського табпункту "Рейд" Воркуттаба НКВД». 50 чоловік було засуджено до вищої міри покарання, 14 чоловік – до 10 років позбавлення волі, 4 людини – до 8 років, 1 отримав термін 5 років. Всі засуджені до вищої міри покарання були розстріляні в Сиктивкарі через декілька днів.

Православні іменинники: Клеопатра, Лідія, Михайло, Степан, Федот, Феодосій.

За католицьким календарем 24 січня – день пам'яті Франциска Сальського, Вавила Антиохийського і Тимофія.

Католицькі іменинники: Феліція, Рафаїл, Франциск.

Цього дня:

41 Під час Палатинських ігор в Римі преторианський військовий трибун Касій Херея вбиває імператора Калігулу, перериваючи чотири роки його деспотичного свавілля.

1703 Вийшов Указ Петра I про будівництво 6-ти фрегатів, 5-ти яхт і 5-ти каг (однощоглові судна голландського типу для річкового і прибережного плавання), що заклав основу Балтійського флоту.

1722 Видано указ Петра I, за яким подвірне податкове обкладення замінено подушним.

1848 Джеймс Маршалл знайшов золотий самородок у Каліфорнії. Це відкриття привело до того, що наступного року вся Америка була охоплена «золотою лихоманкою».

1888 В США запатентовано стрічку для друкарських машинок.

1907 В Англії відставним англійським офіцером Робертом Баден-Пауеллом організовано перший загін скаутизму.

1916 В Британії вводиться військова повинність.

1918 Рада Народних Комісарів затверджує Декрет про введення в Російській Республіці західноєвропейського календаря. Люди, які заснули ввечері 31 січня, прокинулися... 14 січня. Виходить, 1918 р. можна назвати найкоротшим роком за історію Росії.

1922 Американець Крістіан Нельсон з містечка Онава (шт. Айова) отримав патент на ескімо - ласощі мільйонів дітей і дорослих.

1924 Петербург перейменовано в Ленінград.

1927 Утворено Товариство сприяння обороні, авіаційному і хімічному будівництву СРСР (ОСОАВІАХИМ).

1933 ЦК ВКП(б) засудив керівництво компартії України за зрив заготівок зерна.

1935 Початок продажів пива в банках у Вірджинії, США, компанією пивоварних заводів Крюгер (Kreuger).

1944 Початок операції військ 1-го і 2-го Українських фронтів з ліквідації Корсунь-Шевченківського угрупування німецько-фашистських військ.

1946 Створено комісію з атомної енергетики ООН.

1966 Формування в Індії уряду Індіри Ганді.

1976 Газета «Червона Зірка» назвала Маргарет Тетчер «залізною пані», що англійці перевели як «залізна леді», закріпивши за нею це прізвисько.

1979 Після 30-річної заборони на ринках Китаю знову з'явилася «Кока-кола» під назвою «Ке Ку Ке Ло».

1984 Американська компанія «Еппл» в каліфорнійському містечку Купертіно продемонструвала новий комп'ютер, названий «Макінтош». Еппл - означає «яблуко», а «Макінтош» - це один з американських сортів яблук. «Еппл Макінтош» залишається одним з кращих персональних комп'ютерів.

1991 Більш ніж 15.000 повітряних вильотів Об'єднаних сил було здійснено за війну в Персидській затоці, з втратою 23 одиниці авіації.

1993 В Україні зареєстровано Конгрес українських націоналістів.

24 січня народилися:

76 Адріан (76 - 10.07.138), римський імператор.

1712 Фрідріх II Великий (1712 - 17.08.1786), прусський король з 1740, полководець.

1732 П’єр Огюстен Карон де Бомарше (1732 - 18.05.1799), французький драматург, автор «Севільського цирульника» і «Одруження Фігаро».

1848 Василь Іванович Суриков (1848 - 19.03.1916), російський художник (картини «Підкорення Сибіру Єрмаком», «Ранок стрілецької страти», «Бояриня Морозова», «Перехід Суворова через Альпи»). Написав всього 7 шедеврів плюс розпис у храмі Христа Спасителя, злочинно зруйнованому..

1888 Ернст Хейнкель (1888 - 30.01.1958), німецький авіаконструктор.

1949 Джеймс Белуші, американський кіноактор.

1953 Юрій Миколайович Башмет, альтист, народний артист СРСР, керівник державного камерного оркестру «Солісти Москви».

1961 Настасія Кінські, німецька кіноактриса.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

724