Сьогодні День прав людини. Всесвітній день футболу (відзначається за рішенням ООН). Ангола відзначає День заснування. День марійської писемності (Свято Марій Тіште Кече, 1775). Відзначається з 1990 р. Намібія - День поселенців.
Цього дня народився радянський прокурор Вишинський, для якого права людини ніколи нічого не значили. Народився 1883 р. в Одесі. Батько, виходець із старовинного польського шляхетського роду, був провізором, мати - вчителькою музики. Незабаром сім'я переїхала в Баку, де Вишинський закінчив гімназію. В 1901 р. вступив на юридичний факультет Київського університету, за участь в студентських заворушеннях був виключений і повернувся в Баку. В 1903 р. вступив в меншовицьку організацію РСДРП. За участь в революції 1905 р. відсидів рік в Баїлівській в'язниці, там познайомився із Сталіним. Закінчити Київський університет зміг лише в 1913 р., був залишений на кафедрі для підготовки до професорського звання, але згодом був усунений адміністрацією як політично неблагонадійний. Виїхав в Баку, викладав російську літературу і латинь в приватній гімназії, займався адвокатською практикою. В 1915 р. став помічником знаменитого адвоката Малянтовича в Москві. Через чверть століття Малянтович був засуджений до розстрілу. Хворий, змучений, чекав в камері смерті. Відчайдушні листи його несамовитої від горя дружини до «наймилішого Андрія Януарійовича» залишилися без відповіді. Після Лютневої революції 1917 р. Вишинський був призначений комісаром міліції Якіманського району Москви. За посадою підписав наказ по району про розшук і арешт Леніна і Зінов’єва.
Після Жовтневої революції до 1923 р. працював в Московській продовольчій управі і Наркомпроді. Вступив в РКП(б). Викладав в Московському університеті, Інституті народного господарства. В 1923-1925 рр. - прокурор Верховного суду, в 1925-1928 рр. - ректор МГУ. В 1935 р. призначений прокурором СРСР. Без участі Андрія Вишенського не проходив жоден тодішній гучний судовий процес - як скандальні кримінальні справи, так і наскрізь сфальсифіковані «Шахтинська справа» (1928), «справа «Промпартії» (1930). Особливо яскраво показав себе на «великих політичних процесах» 1936, 1937, 1938 рр.
Був людиною розумною, освіченою, неймовірно працездатною, абсолютно аморальною. Кредо Вишинського - «зізнання обвинуваченого - цариця доказів» - дозволяло виправдовувати свавілля, будь-які методи слідства, спрощену форму судового розгляду, пихату грубість по відношенню до тих, хто сидить на лаві підсудних. В 1939 р. був призначений заступником Голови СНК СРСР, в 1940 р. - заступником наркома закордонних справ. В 1949 р. в розпал «холодної війни» став міністром закордонних справ СРСР. Після смерті Сталіна - постійний представник СРСР при ООН. Вважається, що це було почесне заслання, але Вишинський, не дивлячись на свої 70 років, працював в ООН дуже активно. В 1954 році в США раптово помер від серцевого нападу. Похований біля Кремлівської стіни
Андрій Вишинський - людина, про яку радвлада постаралася якнайшвидше забути після її пишних похоронів... Зловісна, страшна фігура. «Андрій Ягуарович» - так його нишком звали. Найцікавіший об'єкт для психологічного дослідження.
Православні іменинники: Олексій, Борис, Василь, Всеволод, Гаврила, Іван, Микола, Роман, Сергій, Федір, Яків.
Цього дня:
1520 Мартін Лютер публічно спалив у дворі Віттенберзького університету папську буллу про відлучення його від церкви. Того ж року він оголосив, що боротьба з папським засиллям є справою всієї німецької нації.
1647 В Московській державі скасовано податок на сіль, що викликав великі хвилювання серед незаможних верств населення.
1799 У Франції була введена метрична система.
1901 Були вручені перші Нобелівські премії. Цього дня король Норвегії вручив Нобелівську премію миру, а король Швеції - решту премій.
1921 Повернення в СРСР приватним власникам підприємств, на яких працює не більше 10 найманих робітників. Це було одним з кроків нової економічної політики (НЕПу).
1948 Прийнята Загальна Декларація прав людини. Відзначається ООН як День прав людини.
1990 Перший вихід в ефір «Радіо Росії». З цієї миті можна вести відлік історії і всієї Російської телерадіокомпанії, оскільки 30 людей, які створили нове радіо, були і першими творчими працівниками ВДТРК. А вже з 2 лютого наступного року «Радіо Росії» було переведено з 1-ї на 3-у програму. Ведучі радіо тоді нерідко починали передачу фразою: « Вы слышите самое неслышимое радио России «.
1997 Столицю Казахстану перенесено з Алмати в Акмолу (з травня 1998 - Астана).
1999 Панамський канал перейшов під юрисдикцію Панами (раніше юрисдикцію над ним здійснювали Сполучені Штати).
10 грудня народилися:
1798 Олександр Павлович Брюллов (1798-21.1.1877), архітектор, брат художника Карла Павловича Брюллова. Він збудував Михайлівський театр в Петербурзі, Пулківську обсерваторію, будівлі Гвардійського Екіпажа на Палацовій площі, лютеранську церкву Петра і Павла на Невському проспекті, був автором інтер'єрів Зимового палацу.
1891 Неллі Закс (1891-12.5.1970), німецька поетеса, Нобелівський лауреат 1966 року. В 1940 році вона втекла до Швеції після того, як дізналася, що її повинні кинути в концтабір. Її лірика і п'єси присвячені трагічній долі євреїв у фашистській Німеччині. Лауреатом Нобелівської премії вона стала як представниця Швеції.
1901 Карандаш /Михайло Миколайович Рум'янцев/(1901-31.3.1983), клоун, народний артист СРСР, Герой Соціалістичної Праці.
1955 Сергій Колтаков, актор («Дзеркало для героя», «Мистецтво жити в Одесі»).
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом