На початку 1930-х Сталін закрив кордон між РРФСР й Україною, щоб повідомлення про голод не розповсюджувалися, але одному британському журналістові вдалося побачити все на власні очі. Про це пише британська газета The Times.

Щоденники журналіста Гарета Джонса, який нелегально пробрався до України, в околиці Харкова, і брав інтерв'ю у голодуючих, до середини грудня можна побачити на виставці в Кембріджському університеті, - повідомляє кореспондент Джек Мелверн. За даними газети, в Україні Голодомор забрав 4 млн. життів.

«Усі розповідали одне й те ж: «хліба немає; ми вже два місяці не їли хліба; багато людей помирає». «Ми годували весь світ, а зараз голодуємо», - описував Джонс у щоденниках свої розмови з селянами. Потім Джонс виїхав до Берліна і розіслав свою статтю як «прес-реліз». Її опублікували у Великобританії й Америці. Зокрема Джонс описував, як у потягу якийсь комуніст запевняв його, що ніякого голоду немає: «Я викинув у плювальницю хлібну кірку, яку не доїв (хліб у мене був свій, запасений заздалегідь). Інший пасажир тут же витягнув кірку і жадібно проковтнув. Комуніст знітився».

Стаття Джонса була свідченням очевидця, але інші московські кореспонденти західних видань заперечили її, щоб задобрити власті, - пише газета. Так, репортер The New York Times Уолтер Дьюренті визнав думку Джонса трохи поспішною і натякнув, що у нього дуже багата уява. Джонс був вимушений покинути СРСР, а через два роки, у віці 29 років, був викрадений розбійниками в Китаї і загинув. І лише в 1990-х роках родичі Джонса наткнулися на горищі на його щоденники.

«Родичі вважають, що викрадання в Китаї, можливо, було організоване радянськими шпигунами», - пише газета. Екс-прем'єр-міністр Великобританії Девід Ллойд-Джордж, з яким Джонс консультувався на зовнішньополітичні теми, також свого часу натякав: журналіста вбили, тому що він знав щось важливе.

За матеріалами «Інопреса»

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

919