![Падаюча гривня: чи буде в Україні дефолт?](https://for-ua.com/static/images/previews/37/375882-2.jpg)
Сьогодні у Києві відбулася прес-конференція на тему «Девальвація національної грошової одиниці: хто винен? Що робити?» Про це повідомляє кореспондент ForUm’у.
Учасники конференції - директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський і директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін - висловили свою думку щодо можливості дефолту в Україні, прогнозували, що буде далі з гривнею, і поділилися думками про способи запобігання гіперінфляції в державі.
За словами О. Соскіна, «зовнішнього дефолту в Україні поки не буде».
«Але буде внутрішній, який означає, що не будуть виконані зобов'язання з зарплат, пенсій і розрахунків за газ, оскільки велика частина місцевих бюджетів, особливо малих і середніх міст, і Київ зокрема, на сьогоднішній день де факто є банкротами».
Не погодився з колегою Ігор Бураковський – співавтор виданої нещодавно в Україні книги «Глобальна фінансова криза: уроки для світу і України».
«Можливо, мені гріє душу нещодавно видана за допомогою Міжнародного Фонду «Єдиний світ» книга, за яку я окремо дякую главі правління Фонду Едуардові Прутнику. У ній я і мій співавтор, член правління Фонду Олексій Плотников, досліджували і аналізували нинішню глобальну кризу. І тому я не розділяю песимістичних поглядів мого колеги. Мені здається, що на сьогоднішній день економіка Україна все-таки досягла «дна», і зараз просто помінявся характер проблем, які потрібно вирішувати», - зазначив він.
За словами Бураковського, «кожен етап розвитку економіки вимагає своєї особистої економічної політики».
«Ясно, що ми після кризи будемо іншими, ясно, що треба буде платити за борги, ясно, що треба буде шукати якісь варіанти, але я ще раз хочу сказати: я не розділяю точку зору свого колеги щодо масового банкрутства України. Подивимося, історія, врешті-решт, нас розсудить», - пояснив він.
При цьому експерт висловив свою згоду з колегою Олегом Соскіним в тім, що «ситуація, яка розвивається на сьогоднішній день в Україні, багато в чому зав'язана зі світовими ринками».
«Я часто підкреслюю, що ми не повинні говорити, що з кризою ми зможемо впоратися самі, оскільки тут багато чого залежить від ситуації на світових експортних ринках, куди ми продаємо товари, і від ситуації на світових фінансових ринках. Коли фінансові ринки оновлюватимуться, питання реструктуризації корпоративних боргів стануть легші, проте я не виключаю можливості нових позик», - сказав Бураковський.
Коментуючи уточнююче запитання кореспондента ForUm’у, скільки «важитиме» гривня у найближчому кварталі, Ігор Бураковський припустив, що «зараз, не дивлячись на всі проблеми, наш середньовиважений курс за підсумками 2009 року все-таки буде на рівні 8,30».
«Хоча якщо ситуація розвиватиметься так само, як вона розвивалася, – курс починає рости, а Нацбанк при цьому сидить і нічого не робить, то, звичайно, ми можемо спостерігати пікові коливання 9 і можливі до 10 гривень за долар», - уточнив експерт.
Він також додав, що «на сьогоднішній день ми не можемо говорити про гіперінфляцію».
«Під час спаду економічної активності інфляція триває, але темпи її зменшуються – це існуюче економічне правило. У деяких країнах падіння економічної активності супроводжується і дефляцією – абсолютним зниженням цін. Якщо поставити собі завдання зробити гіперінфляцію – це виявиться дуже просто: надрукувати неміряно грошей і отримати її. Але я думаю, що Україна все-таки має щеплення від періоду, скажімо, 92-93 років, коли інфляція обчислювалася десятками тисяч відсотків», - зокрема, сказав він і додав: «Враховуючи також об'єми зовнішнього боргу і економічні параметри, я на сьогоднішній день не бачу реальних підстав говорити про дефолт українського боргу».
«Якщо ми подивимося на котирування українських державних цінних паперів за кордоном, ми з початку року зможемо побачити підвищення їхньої вартості. Якщо раніше, коли ми активно говорили про дефолт, скажімо, 4 квартал 2008 і перший квартал 2009, то котирування цінних паперів йшло десь приблизно на рівні 35-40 центів за долар номінал. На сьогоднішній день вони котируються на рівні 90-95 центів за долар номінал», - каже експерт.
На його думку, це свідчить про те, що «до України є певна довіра і позитивні надії».
«За великим рахунком, потрібно проводити інституційні і структурні реформи, тому що все, що ми маємо на сьогоднішній день, або привнесене, або виявлене світовою кризою», - підсумував він.
Читайте на тему: Україні розказали, як боротися з кризою (ФОТО)
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом