Україна пропонує Росії не чекати кілька років, а вже у 2009 році розробити план і почати виведення збройних формувань Чорноморського флоту із Криму. Ця ініціатива прописана у меморандумі про етапи і порядок виведення ЧФ РФ до 28 травня 2017 року, який був переданий Росії ще у квітні, - глава МЗС РФ Сергій Лавров отримав документ із рук свого українського колеги Володимира Огризка.
У спеціальному меморандумі «Про етапи і порядок виведення до 28 травня 2017 року військових формувань Чорноморського флоту Російської Федерації із місць його тимчасової дислокації на території України» пропонується визначити етапи, механізми і процедури для забезпечення поступового виведення військових формувань, кораблів, суден, озброєнь, військової техніки та іншого майна ЧФ РФ із України.
Україна пропонує Росії почати переговори з обговорення конкретних питань. За задумом українських дипломатів, переговори мають проходити у рамках підкомісії з питань функціонування ЧФ РФ і його перебування на території України. Від Росії підкомісію очолює заступник міністра закордонних справ Григорій Карасін, а з українського боку - в.о. першого заступника керівника МЗС Юрій Костенко.
Україна і Росія мають у результаті переговорів розробити і підписати до кінця 2009 року графік виведення Чорноморського флоту РФ із території України, йдеться у документі. Передбачається, що конфлікти у переговорному процесі має вирішувати російсько-українська міждержавна комісія, а у складних випадках – Міжнародний суд ООН.
Не дивлячись на те, що у МЗС РФ наполягають на тому, щоб почати розглядати конкретні питання з виведення ЧФ ближче до 2017 року, керівництво України робить усе, щоб швидше визначити терміни реалізації договору. У травні цього року Президент України Віктор Ющенко підписав указ N 463/2008, яким розпорядився внести у Раду законопроект про припинення у 2017 році «дії міжнародних договорів» про тимчасове перебування ЧФ РФ. Проте через політичну ситуації в Україні ця ініціатива поки залишається нереалізованою.
У МЗС Росії зі скепсисом ставляться до заяв українських властей про намір підвищити вартість оренди об'єктів Чорноморського флоту. Тиждень тому про це згадав Ющенко, коментуючи новину про можливе підвищення ціни на газ для України.
Нагадаємо, що російський МЗС у жовтні заявляв, що Росія «у відповідний момент» запропонує Україні продовжити терміни перебування Чорноморського флоту РФ у Криму після 2017 року. «Зрозуміло, конкретне обговорення цих питань передбачається на пізнішому етапі ближче до 2017 року і з тим урядом України, який на той момент працюватиме», - заявив міністр закордонних справ Сергій Лавров.
У вересні міністр оборони РФ Анатолій Сердюков повідомив, що Росія розраховує зберегти Чорноморський флот у Севастополі після 2017 року і може подати Україні комплекс пропозицій з цієї проблеми. Пакет таких пропозицій стосуватиметься питань як щодо розміру орендної плати за базу у Севастополі, так і щодо розвитку соціальної інфраструктури, співпраці у сфері оборонно-промислового комплексу, суднобудування та інших областях.
Згідно з угодою з Україною, наразі Росія платить Україні 97 млн доларів на рік, які зараховуються як погашення українського боргу перед Росією за енергоносії. На момент підписання договорів щодо ЧФ у 1997 році борг України складав 3 млрд 74 млн доларів. Така схема оплати завершується у 2017 році.
Україна розглядає можливість дострокового погашення боргу країни перед Росією, щоб після цього перейти на «ринкові» умови плати за оренду бази у Криму. На даний момент сума боргу України перед Росією складає 1,3 млрд доларів. За оцінкою глави МЗС Володимира Огризка, необхідна сума для погашення може бути передбачена у держбюджеті на 2009 рік.
За матеріалами «Комерсант», «Newsru.com»
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом