Учора парламентська коаліція працювала на подив гарно і злагоджено. Парламент привів до присяги суддів КСУ і нових народних депутатів, а також прийняв зміни до бюджету.

Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко заявила, що голосування Верховної Ради України у вівторок продемонструвало здатність Президента, уряду і парламентської коаліції до спільної роботи.

«Сьогодні Президент, уряд, більшість у парламенті продемонстрували справжню єдність, здатність вирішувати питання спільно», - сказала Тимошенко у вівторок у Києві.

«Я вірю, що наша велика демократична команда, всупереч певним складнощам першого періоду подолає їх, і ми зможемо вийти на ефективний, збалансований і довгожданий шлях реформ України», - додала прем'єр.

Тим часом народний депутат, член фракції БЮТ Валерій Писаренко вважає, що розгляд у Верховній Раді питання про відставку генпрокурора і зміну керівництва ФДМУ блокуватиметься ще довго.

За його словами, фракція БЮТ готує проект постанови про відставку Олександра Медведька з посади генпрокурора. Водночас він висловив сумнів, що у ВР набереться 226 голосів на підтримку цього документа. Він пояснив це тим, що Партія регіонів разом із Секретаріатом Президента роблять усе можливе, аби використовувати «Генпрокуратуру для здійснення політичних репресій».

Що стосується зміни керівництва ФДМУ, то народний депутат зазначив, що проти розгляду цього питання виступає частина колег по коаліції із фракції НУ-НС.

«Тому розгляд цих питань блокуватиметься до останнього», - сказав Писаренко.

Він також зауважив, що сьогоднішні події в Україні свідчать про існування неформальної широкої коаліції. Він пояснив це тим, що сьогодні до присяги було приведено трьох суддів КС, двоє з яких є прихильниками фракції Партії регіонів.

Чи буде робота БЮТ і НУ-НС і надалі настільки гладкою, чи ж коаліціанти наступлять на чергові граблі розбрату у вигляді незручного і суперечливого питання, ForUm вирішив поцікавитися у експертів і депутатів Верховної Ради.

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко вважає, що вчора мав місце компроміс в узгодженні інтересів Президента і прем'єра. За його словами, в обмін на те, що були приведені до присяги судді Конституційного Суду, було проголосовано відповідні доповнення до бюджету, яких вимагала Тимошенко. Політолог зазначив, що Президент підписав закон, на який він раніше наклав вето, це і було ключем до домовленостей.

«Швидше за все, це тимчасовий компроміс. Приводами для виникнення пристрастей, посилення напруженості всередині коаліції можуть стати найрізноманітніші проблеми, які не вирішені досі. Йдеться про процеси приватизації, кадрові питання, Антимонопольний комітет, на який претендує пан Жванія, генпрокурора», - підкреслив політолог.

Експерт зазначив, що ще однією важливою причиною учорашнього примирення стало те, що наразі ні Президент, ні прем'єр не зацікавлені у розпаді коаліції.

«Вони не хочуть виступити в ролі розкольників, не хочуть ризикувати, повторюючи ситуацію 2005 року. Рейтингові втрати можуть бути і для БЮТ, і для НУ-НС. Поки що обидві сторони віддали перевагу солом’яній згоді, а не золотій зваді», - заявив політолог.

Депутат же від БЮТ Володимир Полохало вважає, що вчорашній день – це пауза перед тими битвами з урядом, які, за його словами, готує разом зі своїми політтехнологами Віктор Балога.

Нардеп висловив думку, що основна парадигма діяльності Балоги залишається такою, якою була і яку він раз на місяць висловлює. Він зауважив, що, на думку глави Секретаріату, який має сьогодні небачені можливості впливати на перебіг політичних подій, і на думку Президента, якнайкращий варіант для України – це «широка» коаліція.

«Це стратегічна мета, яка привела б Балогу на посаду прем'єр-міністра, а Ющенка – на другий термін президентства. Питання, які розглядалися учора, не можна було ігнорувати. Якби Президент не підписав їх, він би публічно показав, що діє всупереч національним інтересам України. Це був би виклик. Тому якісь тактичні дії з боку Президента – це вимушений компроміс при збереженні основної стратегічної мети, тобто підготовки умов для відставки уряду Юлії Тимошенко», - заявив депутат.

Нардеп підкреслив, що сьогодні у парламенті існує ситуативна більшість, яка може мати ознаки як демократичної коаліції, так і «широкої» коаліції, коли підключається до голосування Партія регіонів.

«Так було у питанні про конституційних суддів. Спочатку ПР збиралася блокувати трибуну через те, що Станік у незаконний спосіб позбавили статусу члена КС. ПР змінила свою думку і прийняла інтереси Президента. Учора було голосування у форматі демократичної коаліції, у четвер може статися голосування у форматі «широкої» коаліції. Швидше за все, так само буде і в Київраді», - сказав Полохало.

Народний депутат від НУ-НС Ярослав Кендзьор, навпаки, вважає, що настав момент, коли у коаліції відчули втому і небезпеку від протистояння, і не переступатимуть межу. Нардеп висловив думку, що наразі почнеться нормальна робота.

«Сподіватимемося, що до літніх парламентських канікул коаліція продемонструє можливість працювати навіть у хаотичному режимі, що було показано вчора. Звичайно, будуть проблеми з кадрових питань, але вони будуть узгоджені. Ніхто не робить замах на квоту наших союзників стосовно призначення глави Фонду держмайна. Йдеться про саму кандидатуру. БЮТу запропонували подати іншу кандидатуру, крім Портнова, на цю посаду, після чого проблема відпаде», - зазначив Кендзьор.

Його однопартієць Юрій Кармазін також переконаний у тому, що коаліція існуватиме до кінця роботи цієї Верховної Ради. Він підкреслив, що чим менше буде провокаційних питань членів коаліції один одному, тим краще вона працюватиме.

«Я відношу до цього заяви про будь-які домовленості. Вони нічим не підтверджені, і критерієм істини є тільки те, що відбувається насправді», - заявив депутат.

«Регіонал» Володимир Яцуба вважає, що працездатність коаліції залежатиме від того, які законопроекти розглядатимуться. За його словами, якщо це будуть законопроекти, які мають різне полярне значення для БЮТ і НУ-НС, особливо земельні питання, питання додаткового права на вплив на певні структури, тоді будуть проблеми. Якщо ж це будуть соціальні, економічні питання, то буде нормальне голосування.

«Але все таки існують питання, вирішити які одним-двома нормальними голосуваннями не вдасться. Усі чудово розуміють, що йде боротьба за першість у державі. Можливе ситуативне затишшя у відносинах, але процес дуже посилився. Подивіться хоч би на заяви Жванії. Те, що він розповідає щодо отруєння та інших питань, говорить про те, що процеси всередині йдуть дуже серйозні», - заявив нардеп.

Представник комуністичної партії Спиридон Кілінкаров упевнений у тому, що надалі в роботі коаліції суперечностей буде більше, ніж достатньо. За його словами, базуватимуться вони будуть не на якихось принципах, а на особистих інтересах окремих народних депутатів як у БЮТ, так і в НУ-НС.

«До нинішнього моменту ми не побачили цілісної концепції вирішення тих економічних і соціальних проблем, які є сьогодні в Україні. Якщо у коаліції Партії регіонів і КПУ були пріоритети, і ми діяли в одному напрямі, то у НУ-НС і БЮТ такого немає», - сказав депутат.

Нардеп висловив думку, що коли в одній коаліції знаходяться два кандидати у президенти, важко говорити про консолідовану позицію.

«Я думаю, все триватиме у тому ж руслі. БЮТ і НУ-НС ставитимуть один одному палиці у колеса, намагатимуться показати себе у ліпшому світлі перед виборцями, але це не матиме нічого спільного з вирішенням реальних проблем», - підсумував Кілінкаров.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

658