У лютому 2008 року вперше за тривалий час темпи зростання ВВП почали збільшуватися. Про це, відкриваючи засідання Кабінету міністрів, заявила прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко, - передає кореспондент ForUm’у.
Прем'єр нагадала, що впродовж 2007 року темпи зростання ВВП постійно знижувалися.
Вона повідомила, що в січні-лютому цього року реальний приріст ВВП склав 5,8%, тоді як минулого року за цей же період він склав 4,9%.
Тимошенко додала, що в лютому 2008 року зростання ВВП прискорилося на 6,7%. «Думаю, що ця позитивна динаміка тільки поліпшуватиметься», - підкреслила Тимошенко.
Крім того, глава уряду повідомила про те, що темп зростання випуску продукції машинобудування склав 34,9%. «Це, безумовно, прекрасний показник, який дає нам відчуття того, що ми непогано виглядаємо не тільки в сировинній площині… а вже працюємо в структурній перебудові нашої економіки», - сказала вона.
Прем'єр також заявила, що минулого року підвищення реальних доходів населення склало 12,8%, тоді як уже в січні 2008 року – 23,4%.
Глава уряду відзначила, що в країні об'єдналися три серйозні динаміки: істотне підвищення реальних доходів людей, зростання ВВП і зниження інфляції. «Ці три складові об'єднані, і це говорить про здоровий розвиток економіки. Можу сказати, що на макроекономічному рівні наша політика виглядає абсолютно позитивно», - підсумувала Тимошенко.
Як раніше повідомляв ForUm, згідно з останніми даними Держкомітету статистки, в січні і лютому рівень інфляції складає 5,7%. Це найвищий показник за останніх 8 років! І це вже більше половини рівня інфляції, закладеного до бюджету на 2008 рік (9,6%). Президент і опозиція вже встигли звинуватити уряд у тому, що це його соціал-популістська політика привела до зростання цін.
Депутат-«регіонал» Сергій Льовочкін, наприклад, передрік інфляцію в 25%. У відповідь Тимошенко заявила, що Кабмін у змозі утримати зростання цін протягом року в межах 10% і в неї вже є на цей рахунок якийсь план. А БЮТ навіть звинуватив «Регіони», що вони готують якісь ролики на ТБ із закликами скуповувати продукти, щоб розігріти інфляцію, відзначивши, при цьому, що левову частку відповідальності за неї несе Віктор Янукович (мовляв, ми пожинаємо до цих пір плоди його політики). Партія Регіонів назвала це маренням і «спробою звалити провину за зростання цін на якісь ролики».
Тим часом, громадян у цій перестрілці між політиками більше цікавить інше питання — що ж з цінами буде?
Як заявив провідний економіст БЮТ Юрій Полунєв, програма боротьби з цінами в уряду дійсно є, але вона ще не реалізовується. У ній прописані, наприклад, боротьба з монопольними змовами на ринку, сприяння розвитку бізнесу (щоб збільшувати пропозицію товарів) і інші загальні місця. З конкретніших і відчутніших заходів — обмеження споживчих кредитів (мовляв, вони розігрівають попит на товари і послуги). Читай — позичити на покупку телевізора або холодильника буде дорожче, - пише «Сьогодні».
З приводу другого конкретного моменту — ревальвації гривні по відношенню до долара (що може понизити ціни на імпорт) єдиної думки в навколоурядових колах поки що немає. Так, Полунєв заявляє, що гривню ніхто зміцнювати не збирається (оскільки це вдарить по вітчизняному виробникові), а ось інший великий економіст БЮТ Сергій Терьохін вважає, що «є варіанти». На його думку, було б доцільно зміцнити курс гривні до долара. Але і він вважає це нереально через позиції Нацбанку. «Поки НБУ дотримується політики прив'язки до долара, на догоду панам з Федеральної резервної системи США, привіт Вашингтону», — говорить експерт.
У той же час, Полунєв визнає, що у будь-якому випадку, зростання цін буде. «Адже ціни на продукти і товари ростуть у всьому світі, тому всі обіцянки швидко приборкати інфляцію — це авантюра», — говорить він.
«Сьогодні» з'ясувала у продавців і експертів, що буде з цінами в березні-квітні. Прогноз невтішний: практично всі види продуктів подорожчають.
Першими в черзі на подорожчання — м'ясо і м'ясні продукти. Продавці і експерти попереджають, що найближчим часом кілограм м'яса всіх видів збільшаться в ціні на 2—3 грн.
Значний стрибок експерти прогнозують і на паливо. Передбачається, що до кінця березня А-95 і ДТ коштуватимуть 5,80—5,85 грн./л (зараз близько 5,5 грн.), а поріг у 6 грн./л пройде Крим. На вересень же серед експертів ходять прогнози про зростання цін до 7,5 грн. за літр.
Рослинна олія. Очікується ще підвищення на 30—50 коп.
Невтішна ситуація і з овочами. Стабільна ціна тільки на картоплю (2,5—4 грн./кг). А що стосується моркви, буряка, капусти і цибулі, то продавці погрожують напружити ціни ще на 1 грн.
За оцінками хлібопеків, продукт №1 подорожчає на 3—4%, тобто на 10—15 коп.
Яйця. Тут усе більш-менш. Ціни поки завмерли: дрібні як і раніше йдуть від 5,3 грн. за десяток, побільші — до 7 грн. Голова ради директорів Союзу птахівників України Олександр Бакуменко запевнив, що ціни на яйця не зміняться.
Порадують молокопродукти. Експерти прогнозують зниження цін на 1—2 грн. Це забезпечить, по-перше, зниження закупівельних цін на молоко (йде сезон, і надої збільшуються); а по-друге, затовареність ринку.
… Якщо не вдасться утримати ціни на імпортний газ на рівні 179 доларів за тисячу кубометрів, практично неминуче зростання цін на послуги ЖКГ вже цього року (до опалювального сезону). «Нафтогаз» вже запропонував з 1 травня 2008 р. збільшити в два рази ціни на газ для населення.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом