Європа проти приєднання України до Плану дій щодо членства в НАТО. Таку новину привезла з Брюсселя делегація «регіоналів» на чолі з Віктором Януковичем. Поспілкувавшись з керівництвом Євросоюзу (з комісаром з безпеки ЄС Хавьєром Соланою і віце-президентом європарламенту Мареком Сівецем), вони стверджують, що тепер вже точно впевнені: на наступному у квітні Бухарестському саміті НАТО не буде дано добро на приєднання України до ПДЧ. Про це ж говорять, втім, і самі європейські політики, але навіть у керівництві ПР не всі у це вірять. Мовляв, Америка дотисне.
«Після зустрічей у Брюсселі нам стало зрозуміло, що хоча Америка за приєднання України до ПДЧ, однак проти цього виступає «стара Європа» — Німеччина, Франція, Іспанія, — говорить депутат від ПР Леонід Кожара. — Європі важливо не те, буде Україна в НАТО чи ні, для них головне, щоб вона була надійною ланкою у системі транспортування російських енергоносіїв, і вони не хочуть того, щоб вона перетворювалася на зону нестабільності, адже більшість українців проти НАТО. І проти цього ж і Росія».
Крім того, «Сьогодні» стало відомо, що минулої п'ятниці депутати-«регіонали» Валерій Коновалюк, Олександр Лавринович і Олена Бондаренко зустрілися з німецьким послом в Україні Шефферсом. «Він заявив нам, що Німеччина проти приєднання України до ПДЧ. Підставою для такої позиції є відсутність консенсусу в нашому суспільстві», — розповіла нам Бондаренко. Її інформацію підтвердив і Коновалюк, щоправда він додав, що, за словами посла, до саміту все може і змінитися, оскільки Вашингтон тисне у цьому питанні на канцлера Ангелу Меркель.
Проте несподівано однозначною виявилася думка Марека Сивеця, з яким вдалося вчора поспілкуватися «Сьогодні». Він заявив, що добро на ПДЧ Україна у Бухаресті не отримає. «У Києві питання про приєднання до ПДЧ було порушене Президентом, прем'єром і спікером, а опозиція категорично проти. Це говорить про те, що у суспільстві немає єдиної позиції. Саме тому я вважаю, що немає підстав для ухвалення рішення щодо приєднання України до ПДЧ на саміті у Бухаресті. Звичайно ж, це питання обговорюватиметься, оскільки був запит від українських властей і має бути відповідь від керівництва НАТО, але я переконаний, що обіцянку про приєднання до ПДЧ ми не почуємо. НАТО хоче мати чітку позицію українців, і це питання референдуму. Поки ми не будемо впевнені в тому, що українці хочуть до НАТО, буде дуже складно говорити про ПДЧ».
Не дивлячись на оптимістичні новини із Брюсселя, навіть серед «регіоналів» є ті, хто сумнівається у тому, що країна таки уникне ПДЧ. «Весь трагізм ситуації полягає в тім, що на 99,9% Америка все ж таки зламає «стару Європу», і з цим нічого не можна буде вдіяти», — зізнався нам один із високопоставлених членів ПР. Глава української філії московського інституту країн СНД Володимир Корнілов також вважає, що позитивне рішення альянсу на саміті більш ніж ймовірне. «Так, є заяви держсекретаря французького МЗС Жує і Марека Сівеця. Але, не виключено, що такі заяви робляться для того, щоб Росія втратила пильність, оскільки США докладають колосальних зусиль, щоб Україна приєдналася до ПДЧ. Правда, і Москва не сидить склавши руки, активно працюючи з такими країнами, як Греція і Словаччина, щоб ті провалили це питання на саміті».
До речі, вчора посол США в Україні Вільям Тейлор визнав за потрібне зауважити: «залишається велика вірогідність того, що на саміті у Бухаресті запит на ПДЧ буде прийнято».
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом