Не дивлячись на те, що парламент, як і раніше, залишається недієздатним, депутати тікають з «Нашої України», як щури з тонучого корабля. Кожного тижня з'являються все нові люди, які бажають залишити пропрезидентську партію, заявивши, що розчарувалися. Судячи з усього, лави НУ скоро значно порідшають. І не треба ходити до ворожки чи політолога, аби побачити за цією виставою «тінь Віктора Балоги». Тим більше, після інформації про те, що глава президентського Секретаріату планує створити свою партію «Гарт». Директор Інституту проблем управління ім. Горшеніна Кость Бондаренко прогнозує, що це політичне об'єднання буде спрямоване на забезпечення президентської кампанії Віктора Ющенка. Про це і кілька резонансних тем української політики він розповів в інтерв'ю кореспондентові ForUm’у.
- Костю, Президент вважає, що найближчим часом парламент все-таки запрацює. На Вашу думку, чи можна говорити про те, що у вівторок відбудеться засідання ВРУ?
- Я думаю, що, принаймні, у вівторок буде розблоковано засідання парламенту, але навряд чи це дасть позитивні результати. Оскільки за час, поки ПР блокувала парламент, деякі пропрезидентські сили зробили все для того, щоб продемонструвати, що у парламенті де-факто не існує коаліції.
- Ви маєте на увазі вихід кількох членів «Нашої України» з партії?
- Вихід з НУ - це позапарламентська дія. Ці люди залишилися депутатами фракції «Наша Україна - Народна Самооборона». Просто цим своїм рішенням вони показали, що у фракції відсутня партійна дисципліна, і депутати, які раніше заявляли про свою окрему позицію, зараз просто можуть не тільки її декларувати, але і демонструвати.
Ці депутати усіляко саботуватимуть роботу коаліції. Але вийти зі складу коаліції вони не можуть, тому що вона формується на основі фракцій.
- А чи можуть їх позбавити депутатських мандатів?
- Ні, оскільки імперативний мандат у нас ще не набув чинності.
- Виходить, Віктор Балога почав гальмувати подальше ухвалення рішень у парламенті?
- Балога просто демонструє, хто в домі хазяїн.
- Тимошенко?
- У першу чергу, Тимошенко. У другу - це направлено на Яценюка. Далі, як би це поки що не виглядає фантастично, на Ющенка, оскільки цим самим Балога показує, у кого в цій державі знаходяться реальні важелі впливу.
- Чи з'явиться у такому разі партія, яку нібито створює Віктор Іванович?
- Звичайно, оскільки, якщо у першому акті з'являється рушниця, то у третьому вона обов'язково має вистрілити.
Ця партія відбудеться, і діятиме. Фактично далі вона буде більше направлена на забезпечення президентської кампанії Віктора Ющенка. А вже у другу чергу - на парламентську кампанію або 2009 року, якщо будуть дострокові вибори, або 2011 року.
- Виходить, цього року дострокових виборів не буде?
- Я не вірю в те, що цього року будуть дострокові вибори. Якщо так станеться, то це будуть вибори, після яких більшість формуватиметься однією-єдиною політичною силою.
- БЮТ?
- Саме так.
- У такому разі, чи Тимошенко продовжуватиме співробітничати з «Нашою Україною»? Чи це буде Партія регіонів?
- У Тимошенко, коли «розв'язуються руки», вона буде співробітничати з тими, з ким їй буде вигідно. Поки що НУ демонструє свою недоговіроздатність.
- Ющенко порівняв проведення референдуму щодо НАТО з референдумом «Чи є життя на Марсі?».
- Президент чудово розуміє, що при проведенні референдуму сьогодні 19 % громадян України скажуть, що вони виступають за вступ до Альянсу. Цим вони «поставлять крапку» на питанні НАТО на найближчих 5-10 років.
НАТО – це питання довгограюче і зручний для всіх політиків, оскільки на ньому можна дуже довго спекулювати. І ПР, і НУ, і БЮТ, і всім іншим можна торгуватися із Заходом, набирати собі бали, знову ж таки, блокувати трибуну.
Усі політики добре розуміють, що до НАТО ми навряд чи вступимо, але всі використовують абревіатуру, як колись використовували «комунізм». Умовно кажучи, якщо когось хочуть затаврувати ганьбою, говорять: «Ти що, проти НАТО?!», як колись говорили: «Ти що, проти комунізму?!»
- Як Ви думаєте, чи зніме Бухарестський саміт НАТО з розгляду заявку України про приєднання до Плану дій щодо членства в Альянсі, як про це говорить Янукович?
- План ПДЧ не є гарантованим «квитком» до НАТО. Тому, я думаю, навіть якщо не зніме – це нічого не означає.
- Євген Марчук заявив, що якраз порушене в Україні питання НАТО посилило переговори з Росією щодо газу .
- Я не згоден з Євгеном Кириловичем. Думаю, НАТО – це другорядне питання. Першорядним було все-таки присутність або відсутність на ринку газу посередника.
Відомо, що Юлія Тимошенко виступає категоричним противником присутності посередників, хоче прямих поставок газу до України, а Віктор Ющенко і російська сторона, «Газпром», виступає за його наявність. Присутність посередника – це завжди додаткові мільярди, які не враховуються у бюджеті і дозволяють безбідно існувати цілому колу політиків першої величини.
- Поїздку Тимошенко до Росії назвали невдалою. Ви теж так вважаєте?
- Так, поїздка невдала.
Якщо розшифрувати все, що сталося, то Тимошенко в Росії просто показали: «Юліє Володимирівно, газ – це бізнес президентів. Будете президентом – встановлюватимете якісь нові правила гри. Нинішні правила задовольняють президентів двох країн, тому не лізьте не в свою справу».
Ось домовилися президенти дерибанити гроші за газ, так і буде. Тимошенко тут нічого не зможе зробити, оскільки Путіну з сім'єю та Ющенку з сім'єю теж треба їсти хліб, бажано не тільки з маслом, але й з ікрою.
- Турчинов каже, що Україна розрахувалася з боргами за газ за два попередні роки. А російська сторона, зокрема, вустами Міллера стверджує, що це не так.
- У даному разі це настільки тонка гра і настільки великі цифри, що в них не складно заплутатися. Можливо, підхід до підрахунків боргу за газ у нас, як завжди, різний.
- Все-таки, яка вірогідність, що Тимошенко вдасться ліквідувати посередників?
- Думаю, найближчим часом ні. Тільки після того, як в Росії Путін перестане бути, а в Україні – Ющенко.
- Костю, Як Ви вважаєте, чим закінчиться судовий розгляд з Миколою Рудьковським? Його посадять?
- Ні. Навіщо?! У нас люблять «довгограючі платівки». Свого часу у нас посадили Павла Кудюкіна, після чого наші політики зрозуміли, що поквапилися. А якби його просто «смикали за гачок», то з цього можна було б зробити непоганий піар. Тому після Кудюкіна у нас тільки лякають, а якщо і садять, то тільки на кілька діб для того, щоб зробити людині або позитивний, або негативний імідж.
- А чому тоді вибрали саме Рудьковського? Адже СПУ вже у минулому.
- Ось саме тому, що СПУ у минулому, через нього можна показати, по-перше, «гнилість» попереднього уряду, а по-друге, при цьому залишити «неспаленими мости» з Партією регіонів.
- Як розвиватиметься історія Луценка-Черновецького?
- Мені здається, вона вже дістала своє продовження в тому, що у Луценка - повне падіння рейтингів, а Черновецький отримав індульгенцію з вулиці Банкової, і на сьогоднішній день може спокійно залишатися мером до кінця своєї каденції.
- Чому Ющенко у цій ситуації не відправив їх у відставки?
- Це питання до Ющенка.
Треба виходити з його психології. Ющенко не любить роль Гаранта Конституції, тому що він має дотримуватися всіх законів і правил. Президент у нас хоче бути батьком нації. А батько нації ніколи не вбиває своїх дітей. Це тільки Тарас Бульба убив свого сина. Ющенко зовсім не Тарас Бульба. Президент, як батько нації, може покартати своїх «дітей», покарати, поставити у куток. Але при цьому ніколи не робитиме радикальний дій.
- Так чому він тоді не поставив їх «у куток»?
- Як це не поставив?! Він погрозив їм пальчиком: «ну-ну-ну» і сказав: «Негарно робите, хлопчики». Була заява Ющенка, де він сказав, що Луценко і Черновецький ганьблять Україну.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом