Єврокомісія планує уважно вивчити пропозицію прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко про будівництво нового газопроводу з Туркменістану до Європи «Білий потік». Про це заявив комісар ЄС по питаннях енергетики Андріс Пібалгс.
«Ми говорили (під час зустрічі з прем'єр-міністром України – ред.), звичайно, про «Білий потік», і пані Тимошенко добре аргументувала можливості цього газопроводу. Проте, з боку Комісії ми повинні вивчити це питання в деталях, адже, коли Комісія дає добро і фінансує якусь частину техніко-економічного обґрунтування, вона має бути впевнена, що підтримуватиме цей проект», - сказав комісар.
Він також зазначив, що вивчення пропозиції може зайняти близько півроку, оскільки Комісія повинна зважити всі «за і проти». За словами Пібалгса, Єврокомісія не сумнівається в транзитних можливостях України, проте є і інші питання, зокрема, питання запасів газу в регіоні Каспійського моря.
«Головне питання – чи є у нас достатньо газу в регіоні Каспійського моря, який ми можемо зафрахтувати сьогодні», - сказав комісар, передає «УНІАН».
Він сказав, що Єврокомісія вже заявила про свою підтримку газопроводу «НАБУККО», також орієнтованого на постачання туркменського газу до Європи через Туреччину. За словами Пібалгса, «теоретично можна припустити, що іранський газ піде в цьому напрямі». У цьому контексті Комісар ЄС підкреслив, що Єврокомісія не хотіла б псувати відношення з Туреччиною, через яку і пройде «НАБУККО».
«Туреччина – важлива країна для нас. І коли ви розвиваєте якийсь проект, то розвивати потрібно не тільки на користь когось, а й не завдавши шкоди будь-якій країні, з якою ви співпрацюєте. Це теж доволі чутливе питання. Для України – це не проблема, а ось для Європейського Союзу, звичайно, – це проблема», - сказав комісар ЄС.
Як повідомлялося, 28 січня прем'єр-міністр України Тимошенко, виступаючи перед депутатами Європарламенту в Брюсселі, запропонувала побудувати новий газопровід «Білий потік», який повинен з'єднати Туреччину через Азербайджан і грузинську Супсу, далі – по дну Чорного моря і Крим – з європейськими споживачами.
30 січня МЗС Туркменістану заявив про те, що йому незрозумілі заяви Тимошенко про постачання туркменського газу в ЄС, відзначивши, що, згідно з міжнародною практикою, офіційні повідомлення про проекти будівництва міжнародних трубопровідних систем виходять від держав, які є виробниками енергоносіїв, після проведення відповідних переговорів і консультацій з іншими зацікавленими сторонами.
Представлений в 2004 році «НАБУККО» спочатку передбачалося використовувати для транспортування іранського газу через Туреччину. Проте у зв'язку з складнощами навколо «ядерної програми» Тегерана маршрут газопроводу планується змінити, а сам газопровід перенацілити на постачання туркменського газу.
Повний текст інтерв'ю з комісаром ЄС з питань енергетики читайте на сайті агентства.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом