Служба безпеки України знайшла документальні підтвердження протиправних дій, які здійснювали проти населення західних областей спеціальні групи МДБ і МВС, які займалися ліквідацією підпільних підрозділів Організації українських націоналістів і її збройних формувань. Про це сьогодні на брифінгу повідомив керівник Галузевого державного архіву СБУ Сергій Богунов.

За його словами, в архіві спецслужби знайдені документи, які свідчать, що вказані групи під час виконання завдань видавали себе за один з підрозділів ОУН-УПА і діяли від його імені.

До складу груп вводився оперативний співробітник, який здійснював практичне керівництво групою, яка була бойовою одиницею у складі 3-50 осіб, і могла, у разі потреби, чинити збройний опір. Такі спецгрупи виконували завдання з перевірки даних щодо осіб, підозрюваних у причетності до підпілля ОУН, їх захоплення, отримання свідчень шляхом допиту від імені боївки, Служби безпеки або керівників центрів ОУН.

До кінця 1945 року органами внутрішніх справ і Держбезпеки УРСР використовувалося 150 таких спецгруп, до складу яких входило 1800 людей. У квітні цього ж року спецгрупи при міських і районних органах МДБ були розформовані і надалі їх використання вирішувалося тільки при облуправліннях МДБ. Таким чином, за станом на лютий 1950 року залишилося 19 спецгруп загальною кількістю 130 осіб, передає «УНІАН».

Як зазначив С.Богунов, узагальнених даних щодо діяльності цих формувань немає, оскільки більшість матеріалів були знищені в 1990 році, тому в документах архіву СБУ є лише окремі відомості з цього питання. Зокрема, за станом на 1 липня 1945 року вказаними спецгрупами було ліквідовано 1980 учасників підпілля і захоплено живими 1142 людини.

Архівні матеріали, що в той же час збереглися, свідчать, що спецгрупи здійснювали злочини проти звичайних місцевих жителів. Так, члени спецгрупи Острожського райвідділу МДБ Рівненської області, а також Хустського відділу МДБ Закарпатської області впродовж зими 1947-1948 років грабували місцевих жителів, забирали у них гроші, особисті речі та їжу.

Проте присутній на брифінгу радник тимчасово виконуючого обов'язки голови СБУ Валентина Наливайченка Анатолій Мудров інформував, що в архіві СБУ також знайдені дані про діяльність у період політичних репресій позасудових органів так званих – «трійок».

Зокрема, згідно з архівними даними, в 1937-1938 роках було засуджено майже 200 тис. людей, з яких до страти було притягнуто понад 120 тис. Майже всі - за рішенням «трійок».

Також у прес-службі СБУ повідомили, що зараз відомство вивчає документи, які стосуються каральних методів КДБ колишнього СРСР проти представників інтелігенції 60-х років.

В той же час СБУ ставить собі на меті вивчити і максимально оприлюднити матеріали про весь період діяльності радянської влади з 1917 по 1990 роки.


Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

372