Прагнення російської сторони з 2011 р. повністю перейти з Україною на ринкові відносини у сфері поставок газу є закономірним, і навряд чи може бути змінене.
Таку думку виказав директор Міжнародного інституту політичної експертизи Євгеній Мінченко. Відповідно до прийнятого в РФ принципу досягнення «рівнодохідності» експортного і внутрішнього ринків до 2011 р., ціна на газ усередині країни повинна порівнятися з середньоєвропейською за вирахуванням витрат на транспорт і податків на експорт.
Як відзначив Мінченко, 28 травня 2007 р. уряд РФ прийняв постанову №333, що визначила темпи збільшення вартості газу для російських домогосподарств до 112,7 дол. за 1000 кубометрів у 2008 році; 174,69 дол. - у 2009 році; і 218,36 дол. у 2010 році. «Звичайно, ніякого субсидування інших країн в цих умовах бути не може», - сказав Мінченко.
Відповідно до досягнутих міждержавних угод, з 2011 року на принцип рівнодохідності переводитимуться і споживачі Білорусі.
У свою чергу, головний редактор міжнародного журналу OilMarket Дмитро Мосієнко вважає, що гарантія переходу на ринкові відносини з 2011 р. є ключовою позицією «Газпрому» на нинішніх газових переговорах з Україною. При цьому він відзначив відсутність істотних розбіжностей сторін з інших питань вчорашніх переговорів. «Росія і далі готова дотримуватися умов угод від 4 січня 2006 р., які надають Україні доступ до дешевого середньоазіатського газу до кінця 2010 р.», - висловив думку Мосієнко. У той же час він назвав збереження низької ціни для України після 2010 р. «політично неприйнятним». «Росіяни, що забезпечують газом чверть Європи, в поточному році платять за побутовий газ дорожче від українців - 75 дол. проти 58-ми. І це при тому, що Україна задовольняє власні потреби в газі всього на 25-28%, - виразив подив Мосієнко. - Безумовно, подальше розширення розриву між російською і українською внутрішньою ціною газу може спровокувати незадоволеність у російському соціумі», - передає «РБК-Україна».
Коментуючи хід вчорашніх газових переговорів у російській столиці, генеральний директор Центру Політичної Кон'юнктури Михайло Виноградов підкреслив, що «Газпром» міг би значно збільшити ціну на газ для України і наступного року, проте тільки за умови, що відмова від діючих угод була б ініційована Україною. «Після чергових виборів в Україні зазвучали чергові пропозиції про зміну схеми поставок, і «Газпром» дав зрозуміти, що готовий до цього. Це було б вигідно російській компанії, оскільки зняло б з неї зобов'язання по забезпеченню України більш дешевим середньоазіатським газом», - сказав експерт.
У той же час «Газпром», як компанія зі світовою репутацією, міг би зазнати значні ризики репутації, якби сам спробував торпедувати діючий експортний контракт, всі умови якого виконуються іншими сторонами. Тому пауза в переговорах у жовтні була вичікувальною: чи прийде до влади в Україні Юлія Тимошенко і чи зажадає вона розриву діючої угоди. Оскільки сьогодні така вірогідність невелика і стає все меншою, «Газпром» почав реалізувати другий сценарій збільшення ціни для України, приурочений до 2011 р. - терміну закінчення дії нинішнього 5-річного контракту. «Дата закінчення нинішнього контракту і стане датою остаточного переходу України на ринкові ціни на газ», - прогнозує Виноградов.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом