Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Ніна Карпачова направила голові Верховного Суду України Василю Онопенку подання, в якому звертає увагу на грубі порушення місцевими судами деяких регіонів права осуджених на захист і на неприпустимість розбіжностей у застосуванні судами вимог кримінально-процесуального законодавства.

Як повідомили в прес-службі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, за даними моніторингу Уповноваженого з прав людини стану дотримання місцевими судами прав осуджених на ознайомлення їх з матеріалами кримінальної справи для внесення касаційної скарги існують численні грубі порушення, на які Карпачовій обґрунтовано скаржаться осуджені з різних регіонів України. Згідно з вимогами частини 5 статті 384 Кримінально-Процесуального кодексу України «особам, які мають право подати касаційну скаргу, касаційне подання, надається можливість ознайомитися в суді з матеріалами справи для вирішення питання про внесення касаційної скарги або подання». Такі скарги їй надійшли від осуджених Євпаторійським міським судом Автономної Республіки Крим, Тячівським районним судом Закарпаття і інших.

Карпачова у своєму зверненні зазначає, що ознайомлення з матеріалами справи є важливою гарантією ефективного захисту в судах апеляційної і касаційної інстанцій, а відмова в реалізації цього права (на кожному етапі оскарження) є порушенням права на захист. Вивчення документів, які надійшли Уповноваженому від голів всіх апеляційних судів України, свідчить: порушення прав осуджених на апеляцію мають масовий характер. Зокрема, не знайомлять осуджених з матеріалами кримінальної справи місцеві суди Автономної Республіки Крим, Запорізької, Закарпатської, Івано-Франківської, Миколаївської, Полтавської, Харківської, Чернігівської областей і міста Севастополя. Ці суди вважають, що тільки осуджені апеляційними судами мають таке право і можуть знайомитися з матеріалами справи тільки через своїх представників (адвокатів або інших фахівців у галузі права), передає «УНІАН».

На думку Уповноваженого, різне застосування судами положень частини 5 статті 384 КПК України вимагає негайного відновлення прав осуджених на захист.

Протес Карпачова позитивно оцінює дотримання в цій частині права осуджених на захист місцевими судами Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Київської, Львівської, Одеської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької областей та міста Києва.

Як наголошується у зверненні, самоусунулися від надання інформації з цього питання апеляційні суди Автономної Республіки Крим і Кіровоградської області, чим порушили вимоги низки статей Закону України «Про Уповноважене Верховної Ради України з прав людини».

У поданні голові Верховного Суду України Онопенку Уповноважений відзначає неприпустимість різного застосування судами вимог Закону України «Про судовий устрій України» і просить його узагальнити практику застосування місцевими судами України частини 5 статті 384 Кримінально-Процесуального кодексу і вжити заходів для відновлення права осуджених на захист.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

662