Остаточно визначено збитки, завдані акваторії Чорного моря і узбережжю Одеси внаслідок розливу мазуту з борту контейнеровоза «Cma CGM Aegean» під ліберійським прапором - сума становить 24 млн. 495 тис. 238,68 долара.
Про на прес-конференції повідомив начальник Державної екологічної інспекції охорони Чорного моря Павло Буланович.
За його словами, представнику власника контейнеровоза офіційно пред'явлені претензії, на самого капітана судна накладено штраф в розмірі 1190 грн.
За рішенням Приморського районного суду Одеси судно арештоване і буде утримуватися в Одеському порту, допоки судновласник не виплатить збитки, а також не відшкодує позовні претензії порту на суму близько 1 млн. доларів.
«Відхід судна можливий, якщо судновласник дасть покриту банківську гарантію або повністю погасить збитки добровільно або за рішенням суду», – уточнив позицію Держінспекції Буланович.
Втім, зауважив він, практика подібних інцидентів свідчить, що винуватці подібних порушень добровільно не погашають збитки, і припустив, що, імовірно, «юрист страхової компанії судновласника протягом 2-3 місяців обговорюватиме це питання з юристами порту».
Буланович додав, що внаслідок невдалого швартування судна до причалу «в море потрапило 74 тис. 453,616 кг нафтопродуктів. З них в акваторію Одеського порту вилилося 73 тис. 426,534 кг, на пляжну зону Лузанівки – більше 1 тис. кг. «Це найбільша шкода за всю історію порту. Сума попередньої, найбільшої, що сталася 19 років тому, становила близько 18 мільйонів доларів», – нагадав Буланович.
Зараз акваторія порту прибрана на 99%, - повідомив він, - а один відсоток, що залишився, – це замив нафтопродуктів з борту судна, яке арештоване на троє діб». Працює спеціальна комісія, яка повинна розібратися в причинах аварії. За попередніми висновками, причиною аварії стало порушення капітаном судна правил безпечної постановки до причалу.
За словами керівника Держінспекції, уже є «висновок комісії про те, що проби нафти з танкера і з місця розливу, з плями, абсолютно ідентичні. Це прямий доказ того, що причиною нафтової плями стало саме зазначене судно-контейнеровоз.
Відповідаючи на питання, наскільки готовий Одеський порт приймати судна, подібні контейнеровозу «Сма CGM Aegean», з якого 18 серпня і вилилися нафтопродукти, начальник Держінспекції зазначив, що цей контейнеровоз дедвейтом 36 тис. тонн в поточному році 11 разів заходив в порт, у тому числі під управлінням капітана, з вини якого 18 серпня сталося наймасштабніше забруднення морської води біля одеського узбережжя.
«Порт має можливість приймати судна і більші, у тому числі і 50-тисячні панамакси, - підсумував Буланович. - Питання в тому, як не допустити надалі або мінімізувати такі ситуації. Дві депутатські комісії - з екологічних питань і рекреації Одеської міськради - уже розглядали питання, як саме зробити так, щоб якнайменшу шкоду навколишньому середовищу і іміджу Одеси спричиняли такі випадки. Надійшла пропозиція, «щоб всі судна, які заходять в порт, у тому числі і пасажирські, що працюють на круїзних лініях, бонувалися. Наскільки це відповідає міжнародному законодавству - це питання юристів морського права, наскільки це технічно можливо - це вже питання порту. Але ця пропозиція всебічно вивчатиметься. А поки що, згідно із законодавством, бонуються в порту виключно наливні судна».
Як повідомлялося, 18 серпня в торговому порту Одеси під час розвантаження контейнеровоза (належить Ліберії) стався витік нафтопродукту в акваторію Чорного моря. Площа нафтової плями - близько 500 кв. м. Причиною витоку нафти орієнтовно є пошкодження нижньої правої частини корми судна діаметром близько 15 см.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом