Харківська правозахисна група констатує, що тортури в Україні залишаються поширеним явищем.
Як сказав сьогодні на прес-конференції в Києві співголова ХПГ, співголова Суспільної ради при МВС з питань забезпечення прав людини Євгеній Захаров, за даними досліджень, корені цієї проблеми - в багатьох інститутах і традиціях вітчизняного кримінального судочинства. Серед найвиразніших причин - гонитва за показниками розслідуваних справ, відсутність системи ефективного розслідування, велика кількість латентних затримань, відсутність доступу до адвоката і лікаря, передає «УНІАН».
“Ті 24 способи тортур, які відомі ще з часів Єжова і Берії, і сьогодні досить міцно вкорінені в практику органів дізнання і слідства в Україні”, - сказав Захаров.
В той же час він відзначив про зміни відносно державних органів до цих проблем і велику готовність держави до співпраці в цій сфері. Зокрема, відзначалася робота мобільних груп у системі МВС і створення громадських рад при самому міністерстві і обласних управліннях внутрішніх справ.
За підтримки Європейської Комісії ХПГ реалізує трирічний проект “Кампанія проти тортур і жорстокого звернення» , який закінчиться через тиждень. Було створено мережу правозахисних організацій в Україні, Фонд професійного захисту жертв тортур, який почав працювати 2,5 роки тому, освітні програми для суддів і адвокатів. За словами Захарова, проблема застосування тортур стала публічною.
За інформацією керівника програми ХПГ, адвоката Аркадія Бущенка, через Фонд професійного захисту жертв тортур понад 100 чоловік отримали кваліфіковану правову допомогу. За фінансової підтримки Фонду були підготовлені заяви до Європейського суду з прав людини від імені 57 осіб. В Європейському суді було виграно справу “Афанасьєв проти України”. В своєму рішенні цей суд визнав, що з заявником погано поводилися під час перебування в райвідділі міліції, а також неналежно розслідували його заяву. Зараз ще одну справу щодо тортур у міліції визнано судом прийнятною, а сім справ знаходиться на комунікації з урядом України.
Полковник міліції, кандидат юридичних наук Олег Мартиненко повідомив, що розроблено посібник для проведення спеціального курсу щодо дотримання прав людини для співробітників міліції і вищих учбових закладів.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом