Екс-спікер українського парламенту Володимир Литвин переконаний, що в основі газової угоди між Україною і Росією був присутній корупційний мотив.

"Я переконаний, що без цього не обійшлося", - сказав він в інтерв'ю українському тижневику "Дзеркало тижня", публікованому в суботу.

В той же час він не став називати конкретні прізвища українських урядовців, які могли бути причетні до корупційних схем. "Можу лише повторити: не дивлячись ні на що, вважаю вірними і виправданими кроками і нашу (Народного блоку Литвина під час передвиборної парламентської кампанії – ред.) критику на адресу газових операцій, і парламентське рішення про заборону на підвищення тарифів", - підкреслив Литвин, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

"Коли переговори ще тільки почалися, мені зателефонував один з високопоставлених російських керівників і передав позицію президента РФ. Вона зводилася до наступного: Москва готова протягом першого кварталу продавати нам газ за ціною 50 доларів за тисячу кубометрів, але має намір отримати гарантії того, що після цього Україна купуватиме паливо за ринковими цінами, визначеними під час переговорів. Помітьте: цифра 230 доларів не фігурувала", - розповів екс-спікер.

За його словами, він "зателефонував керівництву країни і передав суть розмови". "Але за реакцією зрозумів, що там знаходяться в полоні особливих підходів і особливих формул", - сказав Литвин.

Як раніше повідомляв ForUm, заступник голови правління ВАТ «Газпром» Олександр Медведєв 1 липня 2006 року заявить про підвищення ціни на газ для України. За його словами, «ціна на газ, що поступає до України, була зафіксована тільки на перше півріччя».

Медведєв повідомив, що 1 липня 2006 року буде піднято питання про перегляд ціни, оскільки він не вважає «ринковим рівень ціни $95 за тисячу кубометрів, за якою «РосУкрЕнерго» постачає газ до України».

Кажучи про те, яка ціна на газ для України є, на його думку, ринковою, Медведєв відзначив: «Що ж до ринкової ціни, то ми її давно озвучили — $230 за тисячу кубометрів газу. І навіть заклали цей параметр у формулу ціни, зафіксовану в наших домовленостях».

Крім того, «Газпром» не розраховує на підвищення ціни на транзит газу. З цього приводу Медведєв заявив: «Ціна транзиту зафіксована на п'ятирічний термін і не може бути змінена». Той факт, що голова НАК «Нафтогаз України» Олексій Івченко і керівник Кабміну Юрій Єхануров дотримуються іншої точки зору, він прокоментував так: «Україна не тільки підписала, але й ратифікувала Енергетичну хартію, в якій чітко сказано, що ціна транзиту не повинна залежати від ціни на сам газ».

Медведєв також підкреслив, що «Газпром» готовий до міжнародного арбітражу ще з вересня минулого року.

Раніше голова правління НАК «Нафтогаз України» Олексій Івченко заявляв, що угоду з «Газпромом» і «РосУкрЕнерго» підписано на п'ять років. «Відповідно протягом цього терміну діятимуть всі цінові параметри, які в ньому зафіксовані. Це чітко прописано в пункті 5 даної угоди. Зокрема, йдеться про те, що ставка за транзит і ціна на природний газ можуть змінюватися тільки за згодою сторін. Якщо хтось хоче змінити, наприклад, ціну на газ, а інша сторона з цим не погоджується, то ціна залишається колишньою», - сказав Івченко.

Пункти угоди про врегулювання відносин у газовій сфері, підписаної «Нафтогазом», «Газпромом» і «РосУкрЕнерго», не виключають можливості зміни ціни на транзит.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

460