“Ультиматум” Президента України Віктора Ющенко про приведення до присяги суддів Конституційного Суду свідчить про його бажання відмінити політичну реформу.
Таку думку висловив представник фракції Комуністичної партії України Адам Мартинюк, виступаючи на засіданні “круглого столу” «Новий парламент і його роль в реформуванні політичної системи України», передає «УНІАН».
Мартинюк вважає, що сьогодні в Україні немає жодної людини, включаючи Президента, який би міг дати чітку відповідь, що далі з політичною реформою, парламентською коаліцією і тому подібне. За його словами, на сьогодні є два варіанти розвитку політичної реформи. Оптимістичний – тобто продовження реформи, і песимістичний – її відміна. На думку Мартинюка, розвиватиметься песимістичний варіант.
Він відзначив неприпустимість ультиматуму Президента, озвученого ним у радіозверненні, про те, що він не подасть на розгляд парламенту кандидатуру прем'єр-міністра, поки народні депутати не приведуть до присяги суддів КС. «Це взагалі не до лиця будь-якій демократичній державі. Гарант Конституції має виконувати Конституцію, а не ставити ультиматуми», - підкреслив Мартинюк.
Він розцінює слова Президента як публічну заяву про те, що конституційна реформу може не відбутися.
Депутат також відзначив, що поки не буде обраний голова ВР, парламент не зможе призначити нових суддів КС. За його словами, будь-яке рішення парламенту має бути підписане головою Верховної Ради, якщо цього не відбудеться, легітимність суддів може бути поставлена під сумнів.
Разом з тим, Мартинюк відзначив, що для функціонування КС достатньо і суддів, призначених Президентом і обраних з'їздом суддів. Але виникає проблема з прийняттям ними присяги у парламенті. Він звернув увагу, що в грудні 2004 року політичні сили, які сьогодні перебувають при владі, включаючи і чинного Президента Віктора Ющенко, не дали можливості привести до присяги двох суддів Конституційного Суду, чим створили прецедент, і потім вже інші політичні сили скористалися такою тактикою і блокують трибуну, не даючи можливості привести до присяги суддів КС. Він пояснив це тим, що народні депутати бояться відміни політичної реформи.
«Не знаю, наскільки це необхідне самому Президенту, але його оточення точно цього хоче (відмінити політреформу – ред.)», - сказав Мартинюк, нагадавши, що формальні підстави для відміни цього рішення є, оскільки депутати під час остаточного прийняття змін до Конституції внесли редакційні зміни і Остаточні положення до законопроекту 4180, не узгодивши їх з Конституційним Судом, як того вимагає Основний Закон.
Як повідомлялося, 27 травня Президент України Ющенко заявив, що не підпише коаліційне подання на посаду прем'єр-міністра, поки парламент не приведе до присяги суддів КС.
Конституційний Суд України з жовтня минулого року фактично є недієздатним, оскільки більшість його суддів склала свої повноваження.
У листопаді 2005 р. трьох суддів КС обрав З'їзд суддів України, ще трьох призначив Президент. Проте вони не можуть приступити до виконання своїх обов'язків, оскільки повинні скласти у Верховній Раді присягу. Президент вже кілька разів звертався до парламенту з вимогою привести до присяги суддів КС. Неодноразові голосування у ВР за обрання суддів КС за квотою парламенту були безрезультатними.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом