Щойно закінчилося 11 засідання міністрів закордонних справи країн – учасниць ГУАМ. Про це повідомляє кореспондент ForUm’у.

В інтерв'ю журналістам міністр закордонних справ Україна Борис Тарасюк повідомив, що міністри обмінялися думками щодо оцінки кишинівського саміту і констатували значний прогрес у перетворенні ГУАМ на повноцінну організацію, а також високий рівень взаєморозуміння і злагоди між країнами. В цілому, за словами Тарасюка, міністри закордонних справ підтримали документи, які були підготовлені для завтрашнього саміту. «Глави держав будуть приймати чотири документи, два з яких вони будуть підписувати і два з яких затверджувати, - повідомив голова українського МЗС і додав, що завтра буде підписано статут нової організації, яка попередньо називається «Організація за демократію і економічний розвиток - ГУАМ».

Тарасюк повідомив, що міністри підписали документи, які відносяться до сфери їх компетенції, серед яких Київська декларація, Декларація з питань врегулювання конфліктів, Статут організації і комюніке саміту ГУАМ. Також були затверджені ряд інших документів, зокрема програма роботи ГУАМ до кінця року, план дій в міжнародних організаціях. Тарасюк заявив, що міністри закордонних справ країн – учасниць ГУАМ зійшлися на думці, «що ГУАМ, на відміну від СНД, базується на злагоді і рівноправності. Міністр також поінформував, що сьогодні відбудеться засіданні ГУАМ-США. «Можливо, з'явиться ще один дуже важливий документ», - сказав Тарасюк, але не признався, який саме.

Міністр закордонних справ Азербайджану Ельмар Мамед'яров поінформував про те, що на сьогоднішньому засіданні обговорювали кандидатуру секретаря організації, розгляд якої буде трохи пізніше.

Міністр закордонних справ Грузії Гела Бежуашвілі назвав сьогоднішнє засідання історичною подією. Він вважає, що створювана організація «має всі підстави бути успішною».

Як раніше повідомляв ForUm, у понеділок у Києві відкрився дводенний саміт ГУАМ.

Планується, що на заході буде офіційно оголошено про перетворення ГУАМ в міжнародну організацію «Організація за демократію і розвиток - ГУАМ» зі штаб-квартирою в столиці України. Заплановано також підписання статуту організації і Спільної декларації.

Планується, що в засіданні 23 травня візьмуть участь президенти України Віктор Ющенко, Грузії Михайло Саакашвілі, Азербайджану Ільхам Алієв, Молдови Володимир Воронін. Як гості на саміт ГУАМ запрошені президенти Литви, Болгарії, Польщі і Румунії. Є підтвердження про приїзд президента Литви Валдаса Адамкуса, відомо, що Болгарію представлятиме віце-президент Ангел Марін.

Напередодні саміту Віктор Ющенко назвав серед основних завдань ГУАМ «функцію діалогу з регіональних питань», яку «ця організація сьогодні виконує добре». Крім того він виділив «проведення більш погодженої політики по заморожених конфліктах». «І третє питання - це політика, яку проводять учасники цього політичного проекту. Це питання, пов'язані з інтеграційними процесами, у тому числі і на європейському, євроатлантичному напрямку», - відзначив Ющенко.

«Зараз ми приходимо до формалізації цього об'єднання, адже раніше воно існувало радше як міжнародний проект, який не мав регламенту, офісу, внутрішніх процедур, сформованого порядку денного на майбутні його засідання тощо. Не були проговорені теми фінансового забезпечення, кадрового забезпечення, патронатні служби і тому подібне», - сказав Президент.

На саміті у Києві ГУАМ «набуде статусу міжнародної організації». «Я думаю, що це гарне завершення десятиріччя і свідчення, на мій погляд, гарних перспектив країн - учасниць ГУАМ в новій історичній і політичній ситуації в Європі», - наголосив Ющенко.

 

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

398