В Німеччині сьогодні День республіки. На Ямайці відзначають День Праці. Крім того цього дня 19 років тому в СРСР припинили глушити американську радіостанцію «Голос Америки». В1953 в Литві протягом 48 годин були арештовані і депортовані майже 37 тисяч селян, що відмовилися вступити в колгоспи (операція "Весна"). А через 10 років Фіделю Кастро присвоїли звання Героя Радянського Союзу.
414 років (1592) назад арештували видатного вченого Джордано Бруно. Десятиріччя його намагалися схилити до розкаяння і лише потім судили. Причому, за свідченнями очевидців, судді були вражені і пригнічені своїм власним вироком сильніше, ніж обвинувачений, який сприйняв його з цілковитою байдужістю. 17 лютого 1600 року Джордано Бруно як єретика, що не розкаявся, спалили на Кампо деї Фьорі (Площі Квітів) в Римі. На сучасників його смерть справила не менше враження, ніж висунуті ним ідеї. І понині ім'я Джордано Бруно знають буквально всі, хоча його пам'ятають саме як жертву інквізиції. Розказати, в чому ж полягала наукова новизна переконань Бруно, тепер мало хто зможе. Джордано Бруно, якого надихнули ідеї Коперника, став пропагувати ідею про нескінченність Всесвіту і про безліч нескінченних світів. Середньовічні схоласти легко спростовували його постулат: не може бути безлічі нескінченних світів, якщо Бог один і Син його один. А Бруно висміював цей аргумент, висловлюючись уже не про будову фізичного Всесвіту, а про помилковість основ віри. Основні твори: «Про причину, початок і єдине», «Про безкінечність, Всесвіт і світи», «Про героїчний ентузіазм». Автор антиклерикальної сатиричної поеми «Ноїв ковчег», комедії «Свічник», філософських сонетів.
Православні: Василь, Семен, Сидір, Таїсія.
Католицькі:Михайло, Іоанн, Єфросинія.
Цього дня:
1666 (13 травня за ст. ст.) За рішенням Собору православної церкви був розстрижений і проклятий церквою протопоп Аввакум Петров. Початок церковного розколу на Русі.
1877 Проголошення повної незалежності Румунського князівства від Туреччини.
1879 Іван Тургенєв отримав звання доктора цивільного права в Оксфордському університеті. Він був одним з перших росіян і першим у світі письменником, удостоєним такої честі. На думку ректорату, правдиво написані Тургенєвим картини життя селян зіграли надзвичайно важливу роль у скасуванні кріпацтва в Росії.
1934 Перший політ експериментальної крилатої ракети, спроектованої під керівництвом С.П.Корольова.
1949 Набув чинності Основний закон (конституція), прийнятий 8 травня 1949 року Парламентською радою, а потім і більшістю федеральних земель в західних зонах окупації. Таким чином була проголошена Федеральна республіка Німеччина із столицею в Бонні. У відповідь Радянський Союз створив в своїй окупаційній зоні другу німецьку державу - НДР.
1980 В США на екрани вийшов фільм Стенлі Кубрика "Сяйво", поставлений за романом Стівена Кінга і з Джеком Ніколсоном в головній ролі.
1994 Фільм Квентіна Тарантіно "Кримінальне чтиво" завоював "Золоту пальмову гілку" як найкращий фільм на 47-у Міжнародному кінофестивалі в Каннах.
2000 За свою дебютну роль у фільмі "Та, що танцює в пітьмі" Бьорк отримала звання найкращої актриси 2000 року.
2003 Москва офіційно вступила в боротьбу за право проведення Олімпійських ігор 2012 року, приєднавшись до Парижа, Лондона, Нью-Йорка, Мадрида, Гавани і Лейпцига.
23 травня народилися:
1707 Карл Лінней (1707-10.1.1778), шведський природодослідник, творець системи класифікації рослинного і тваринного світу, перший президент Шведської АН.
1842 Марія Конопницька (1842-1910), польська письменниця, автор балад, пісень, пов'язаних з національним фольклором, поеми «Пан Бальцер в Бразилії».
1884 Дуглас Фербенкс (1884-12.12.1939), американський актор, зірка німого кіно. Один з 36 батьків-засновників Американської академії кіномистецтв і її перший президент.
1908 Джон Бардін (1908-30.1.1991), американський фізик, винахідник транзистора, Нобелівський лауреат 1956 і 1972 років, єдиний у світі вчений, двічі удостоєний Нобелівської премії в одній і тій же номінації - з фізики.
1914 Сергій Сперанський (1914-3.1983), архітектор. За комплекс споруд митниці на радянсько-фінському кордоні отримав Державну премію СРСР.
1921 Григорій Наумович Чухрай, кінорежисер ("Сорок перший", "Балада про солдата", "Чисте небо"), народний артист СРСР.
1930 Віталій Якович Вульф, критик, театрознавець, телеведучий ("Срібна куля").
1933 Джоан Коллінз, англійська актриса. (серіал “Династія” (Алекс))
1959 Лариса Гузєєва, актриса. Приїхавши з глибинки поступати в Ленінградський театральний інститут і побачивши неймовірну кількість красивих конкуренток, Лариса з'явилася на іспит... постриженою під "нуль". Розумні педагоги її прийняли. Любов глядачів і популярність їй приніс її дебют - роль Лариси Огудалової в картині Ельдара Рязанова "Жорстокий романс", екранізації п'єси Олександра Островського "Безприданниця.
1971 Фріда, учасниця дуету "Полиция Нравов".
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом