Вихід з демографічної кризи Україні найближчим часом не світить. Такої думки дотримуються деякі експерти, опитані ForUm’oм.

Зокрема народний депутат, член НСНУ Лілія Григорович вважає, що не «можна мати ілюзії, що кризу, в яку ми входили 20-30 років, подолаємо за рік». «До того ж, коли країна або в економічній кризі або далеко не в економічному благополуччі, подолати кризу ще складніше», - зауважила вона.

За словами Григорович, Президент зробив унікальний крок до подолання демографічної кризи - 8,5 тис. грн. при народженні дитини. «Але за цей рік не могла народитися така кількість дітей, щоб компенсувати 30-річне беззаконня. Це лише перший крок. Другий, третій стосуватиметься соціального житла, безпроцентного безстрокового кредитування житла залежно від кількості дітей. Все це робиться. Але коли хворий весь організм, вилікувати окремо якийсь орган не можливо, потрібно лікувати все в цілому. Демографічну ситуацію може поліпшити економічна стабільність, державні преференції сім'ям з дітьми і не тільки при народженні. Коли батьки матимуть великі зарплати, вони будуть рішучіше йти на народження дитини», - вважає нардеп.

«Сім'я - це виконком кожної держави на молекулярному рівні», - наголосила Григорович, додавши, що сучасним українцям необхідно відродити імідж цього соціального інституту. «Наших чоловіків сьогодні потрібно вчити бути батьками. Все це в цілому відродить націю», - вірить нардеп.

Президент аналітичного центру «Академія» Олександра Кужель своєю чергою не поспішає звинувачувати владу в спаді народжуваності в країні. За її словами, «у українок не зникло бажання народжувати». «Просто в складний перехідній період вони всі кинулися заробляти гроші і робити кар'єру. Жінок, що реалізували себе, багато, але проблема в тому, що для них немає чоловіків, у яких би був внутрішній стрижень», - наголосила експерт. «Чоловіки нинішнього покоління схожі на медуз, у них немає внутрішнього стрижня. Те, що українки не народжують дітей, винуваті не вони, і не держава, а чоловіки. Для жінки бажання народити природне, правда, воно виникає тільки тоді, коли вона зустрічає відповідного для цього чоловіка. За жінками справа не стане», - зазначила Кужель.

Вона також заявила, що «грошима взагалі не можна стимулювати народжуваність». «Дитину, як і собаку, потрібно заводити тоді, коли відчуваєш відповідальність за неї і готовий присвятити їй весь свій час. Фінансовий складник важливий, але не настільки, як йому зараз приділяють увагу», - вважає Кужель. «Духовність більше дасть ефекту, ніж фінансовий складник. Ось збільшили фінансову виплату до 8,5 тис. грн., але це мало кого стимулювало, тому що справа не в грошах», - вважає вона.

Директор Інституту репродуктивної медицини, професор Федір Дахно наполягає на тому, що соціальні виплати потрібно вводити незалежно від демографії. «Виплати повинні бути введені на тривалий термін, дошкільні заклади повинні якісно функціонувати, а заробітна плата виплачуватися в достатніх розмірах і своєчасно», - вважає лікар.

Дахно також не згоден з твердженням, що у українців зараз знижений інтерес до продовження роду. «Але у зв'язку з тим, що зараз жінки у нас соціально активні, вони дійсно відкладають народження дітей на більш пізній період. З погляду медицини це неправильно. Все-таки ми б рекомедували народжувати до 30 років. Проте в багатьох розвинених країнах до цього вже звикли, і нічого страшного в цьому нема», - зазначив медик.

Взятий Україною курс на подолання кризи Дахно назвав «дуже правильним». «Нам потрібна здорова нація. Водночас потрібно берегти молодь від бездумного сексу. Тепер жодна газета або журнал не обходиться без його пропаганди. Секс – це нормально, ми вже не живемо в країні, де «сексу немає», проте культу з нього не варто робити. Це шкодить молодому розуму», - вважає директор Інституту репродуктивної медицини.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

433