Свято Весни і Праці, народження Тамари і одруження Елвіса.

Міжнародний день солідарності трудящих, який в 1992 році було перейменовано в свято Весни і Праці. 1 травня 1990 року керівництво Радянського Союзу і КПРС востаннє піднялося на трибуну Мавзолею для проведення останньої офіційної першотравневої демонстрації. В Англії відзначають Белтейн – стародавнє кельтське свято вогню, одне з найважливіших свят (шабашів) сучасних відьом і чаклунів. На Гавайських островах День Леї – свято гавайських танців. В Казахстані День єдності народів республіки. В Канаді День ховраха.

В США День дитячої охорони здоров'я. А у Фінляндії - День святого Вальпурга (від цього імені і йде фінська назва першотравневого свята - Ваппу). На переконання середньовічних селян, у Фінляндії опівночі останнього дня квітня не залишалося жодної вершини пагорба, на якій не товпилися б демони і чаклуни. А у Франції відзначають День конвалії.

Історія першотравневого свята є такою: 1 травня 1886 року робітники Чикаго організували страйк з вимогою 8-годинного робочого дня, який закінчився кровопролитним зіткненням з поліцією. В 1889 році Паризький конгрес II Інтернаціоналу ухвалив рішення про проведення 1 травня щорічних демонстрацій на згадку про виступ Чикаго. Перше травня як міжнародне свято вперше відзначалося в 1890 році в Австро-Угорщині, Бельгії, Німеччині, Данії, Іспанії, Швеції, Америці. В дореволюційній Росії першого травня робітники збиралися на так звані маївки. Після революції 1 Травня з 1918 року стало державним святом і вихідним днем.

Рівно 112 років тому цей день теж був відзначений боротьбою робітників за свої права. 500 американських безробітних 1 травня 1894 року прибули у Вашингтон з вимогою до Конгресу фінансувати створення робочих місць для безробітних. Це був перший в історії масовий похід безробітних. Очолював його Джейкоб Коксі, тому марш безробітних отримав назву «армія Коксі».

1 травня (за старим стилем) 1165 року народилася майбутня цариця Грузії Тамара. Вона була не тільки вродлива, але ще й незвичайно розумна і заповзятлива і багато зробила для розвитку і процвітання країни. Період її правління не випадково називають Золотим століттям грузинської історії. Чоловіком цариці став син князя Андрія Боголюбського Юрій, вигнаний з Русі своїм дядьком Всеволодом Велике Гніздо. Юрій разом зі своєю дружиною допомагав грузинським воїнам в боротьбі проти ворогів. Але їхній шлюб не був довговічним. Як тільки Юрій перестав поділяти інтереси дружини в справі державних перетворень, Тамара розлучилася з ним і навіть вислала за межі Грузії. У 1204 році румський султан, почувши про красу і розум Тамари, вирішив одружитися з нею. Але пропозиція його супроводжувалася такою умовою: «Якщо цариця залишить віру, султан візьме її за дружину, якщо не залишить, то стане його наложницею». Ця заява жахливо образила царицю, і вона, зібравши військо, завдала зухвалому султану нищівної поразки.

Православні: Антон, Василь, Віктор, Григорій, Юхим, Іван, Кузьма, Михайло.

Католицькі: Йосип.

Цього дня:

381 В Константинополі почався другий Вселенський собор християнської церкви.

1707 Проголошено Союз Англії і Шотландії.

1776 Вейсхауптом було створене таємне товариство Орден ілюмінаторів.

1836 (19 квітня за ст. ст.) В Александринському театрі Петербурга пройшла прем'єра п'єси Гоголя «Ревізор». Реакційна критика зустріла п'єсу нищівною критикою.

1840 В Англії з'явилися у продажу перші у світі поштові марки.

1890 Вперше проводиться міжнародне першотравневе свято робітниками Австро-Угорщини, Бельгії, Німеччини, Данії, Іспанії та іншими країнами Європи.

1891 Перша маївка в Петербурзі.

1917 Вперше в Росії свято 1 Травня відзначається вільно. Активну участь в святкових демонстраціях і мітингах разом з робітниками беруть солдати.

1919 Поразка баварської Червоної Армії. Падіння Баварської Радянської Республіки.

1924 У Харкові випущено перший радянський гусеничний трактор «Комунар» серії «Фордзон-Путиловець».

1948 Проголошено створення КНДР.

1967 Весілля Елвіса і Прісцилли Преслі.

2004 В Дубліні відбулася офіційна церемонія вступу до Євросоюзу Польщі, Угорщини, Чехії, Словаччини, Словенії, Кіпру, Мальти, Латвії, Литви і Естонії. Зазначене розширення - найбільше в історії ЄС.

2004 в Устилузі на українсько-польському кордоні кілька десятків молодих українців і поляків провели акцію «Нова Європа - молодь проти стін», під час якої «зруйнували» стіну, яка, за задумом організаторів, символізувала стіну між Україною і ЄС.

2004 В Перу в місті Куско вандали пошкодили знаменитий дванадцятикутний камінь інків. Він не підлягає реставрації.

1 травня народилися:

1862 Марсель Пруст, французький письменник.

1880 Альберт Ласкер (1880-30.5.1852), американський філантроп, батько сучасної реклами. Ласкер зробив рекламу агресивною: вона стала не просто інформувати потенційного покупця про нові товари або послуги, а нав'язувати їх їм, тобто фактично продавати. Очоливши агентство Lord & Thomas, він перетворив його на найбільше рекламне агентство світу.

1886 Анананій Гонинюк, український лірник (ліра - музичний інструмент).

1905 Олександр Федорович Борисов (1905-13.05.1982), кіноактор («Академік Іван Павлов», «Мусоргський», «Вірні друзі», «Єгор Буличов та інші», «Максим Перепелиця»), народний артист СРСР.

1905 Юрій Володимирович Толубєєв (1905-28.12.1979), актор («Повернення Максима», «Гамлет», «Інтервенція», «Надбання республіки»), народний артист СРСР, Герой Соціалістичної Праці.

1917 Федір Савелійович Хитрук, кінорежисер-мультиплікатор, народний артист СРСР, лауреат Державної премії СРСР («Пригоди Боніфація», «Вінні-Пух»).

1917 Даніель Дар’є, французька актриса («Тарас Бульба», «Волга у вогні», «Сходи»).

1928 Віталій Мельников, режисер («Начальник Чукотки», «Сім наречених єфрейтора Збруєва», «Старший син», «Вийти заміж за капітана», «Царське полювання»).

1949 Ядвіга Поплавська, білоруська співачка, учасниця групи «Вераси» («Малиновка», «Я у бабушки живу», «Белый снег»).

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

847