26 квітня в Стамбулі (Туреччина) відкрилася дводенна конференція омбудсменів держав-членів Парламентської Асамблеї Чорноморського економічного співробітництва (ПАЧЕС), на якій обговорюється тема «Роль омбудсмена в консолідації демократії в суспільстві». В перший день учасники цього форуму з великою увагою вислухали виступ Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ніни Карпачової. Про це ForUm’y повідомили в прес-службі омбудсмена.
На думку Карпачової, незважаючи на регіональні відмінності інститутів омбудсмена, більш очевидним стає спільність багатьох принципових питань і проблем, які нас всіх не тільки об'єднують, але і консолідують наші загальні зусилля.
До таких проблем український омбудсмен віднесла боротьбу з бідністю, транснаціональну злочинність, тероризм, необхідність захисту прав робітників-мігрантів, біженців, права на свободу волевиявлення під час виборів до законодавчих і представницьких органів наших країн, захист прав дитини і подолання негативного впливу на права людини з боку транснаціональних компаній.
В своїй доповіді Уповноважений з прав людини підкреслила, що Форум проходить в день 20-ї річниці Чорнобильської трагедії, яка є найбільшою техногенною катастрофою сучасності. Вона відзначила, що тільки в Україні сьогодні проживає більше 2,6 мільйона людей, потерпілих від Чорнобиля, і захист їх прав вимагає постійної уваги.
Карпачова закликала учасників конференції не залишатися байдужими до наслідків Чорнобиля і долі людей, які потерпіли від цієї катастрофи.
За словами Карпачової, як омбудсмену, їй «доводиться щодня займатися захистом прав цих людей». «Світова спільнота, на жаль, практично забула про цих людей і займається лише збиранням коштів на проект будівництва «Укриття 2». Більше того, МАГАТЕ абсолютно безпідставно звинуватило Україну в перебільшенні негативних наслідків Чорнобильської катастрофи, тоді як за останні 5 років Україна втратила більше півмільйона чорнобильців. До того ж, сьогодні нав'язується ідея розташування в зоні АЕС міжнародного «могильника» радіоактивних відходів. Це, безумовно, завдасть непоправної шкоди навколишньому природному середовищу і здоров'ю мешканцям всього Причорноморського регіону», - відзначила Карпачова.
«Як захисник прав людини, у тому числі і екологічних», – підкреслила Ніна Карпачова, – «я категорично відкидаю таку можливість і маю намір вимагати публікації всіх угод про будівництво в Україні сховищ для радіоактивних відходів. Ніякі комерційні таємниці не повинні обмежувати право людини на вичерпну інформацію у цьому життєво важливому питанні, що відповідає положенням Орхуської конвенції, яку ратифікувала Україна ще в 1999 році».
Учасники форуму, серед них і 9-ий Президент Турецької Республіки Сулейман Демірель, високо оцінили ініціативи українського омбудсмена.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом