Президент України Віктор Ющенко зі своїми пропозиціями повернув для повторного розгляду Верховною Радою України Закон України «Про антарктичну діяльність».
Про це повідомляє прес-служба глави держави.
Як наголошується в пропозиціях Президента, прийнятий Верховною Радою України 16 березня 2006 року Закон України «Про антарктичну діяльність» не може бути підписаний через невідповідність його концептуальних основ, а також ряду положень Закону Конституції і законів України, Угоди про Антарктику (1959), Конвенції про збереження морських живих ресурсів Антарктики (1980), Протоколу про охорону навколишнього середовища до Угоди про Антарктику (1991), стороною яких є Україна, передає «УНІАН».
На думку Ющенка, реалізація цього закону може привести до невиконання міжнародних зобов'язань України, негативно вплинути на авторитет нашої держави в світі, розвиток вітчизняних наукових досліджень і ефективність проведення Україною інших робіт в Антарктиці.
Зокрема, глава держави відзначає, що чинними міжнародно-правовими актами визначений особливий правовий і політичний статус Антарктики. Згідно з частиною другою статті IV Угоди про Антарктику ніякі дії або діяльність, які мають місце поки ця Угода залишається діючою, не створюють основи для заяви, підтримки або заперечення якої-небудь претензії на територіальний суверенітет в Антарктиці і не створюють ніяких прав суверенітету в Антарктиці. Ніяка нова претензія або розширення існуючої претензії на територіальний суверенітет в Антарктиці не заявляється, поки ця Угода залишається діючою.
Всупереч даній нормі міжнародної угоди України, закон, що поступив на підпис, містить положення, які можуть розглядатися як розповсюдження суверенітету України на Антарктику. Зокрема, преамбулою закону передбачається, що він визначає правові принципи антарктичної діяльності під юрисдикцією України з метою забезпечення присутності України в Антарктиці, підвищення її ролі в цьому регіоні, відстоювання стратегічних інтересів держави згідно з Угодою про Антарктику. Положення цього закону розповсюджуються на будь-яку діяльність, пов'язану з науковими дослідженнями і використовуванням Антарктики Україною.
Крім того, статтями 9 і 10 закону неправомірно визначаються питання правил антарктичної діяльності, введення заборон у цій сфері, які, враховуючи статус Антарктиди, можуть визначатися виключно міжнародно-правовими актами.
На думку Президента, прийнятий ВР закон не передбачає ефективних механізмів забезпечення координації діяльності різних державних органів і наукових установ, узгодження їх інтересів, забезпечення ефективного використовування бюджетних коштів, які виділяються для здійснення антарктичної діяльності.
В той же час, статті 6, 7 закону обмежуються визначенням одного з центральних органів виконавської влади спеціально уповноваженим з питань антарктичної діяльності і оператора України в Антарктиці, що може привести до монополізації вирішення питань антарктичної діяльності, створення значних перешкод для розвитку відповідної співпраці, системного вирішення питань з урахуванням всього комплексу інтересів України в Антарктиці.
В статті 18 закону йдеться про загальні принципи охорони навколишнього середовища Антарктики. При цьому фактично лише повторюються міжнародні вимоги в цій сфері і не визначаються шляхи їх реалізації.
В.ЮЩЕНКО підкреслює, що, відповідно до статті 106 Конституції України, до повноважень Президента України віднесено, зокрема, призначення і звільнення керівників дипломатичних представництв України при міжнародних організаціях, укази Президента України з цих питань скріплюються підписами прем'єр-міністра України і міністра закордонних справ України. Повноваження глави держави не можуть бути передані іншим особам або органам.
Проте, всупереч відзначеним конституційним розпорядженням, закон, що поступив на підпис, передбачає призначення представників України в міжнародних організаціях по антарктичній діяльності Кабінетом Міністрів України (стаття 22).
Також закон не забезпечує врегулювання ряду важливих питань, які відповідно до вказаних міжнародних угод по антарктичній діяльності, стороною яких є Україна, віднесені до її зобов'язань. Закон містить численні повтори, внутрішні протиріччя, встановлює невиправдані обмеження.
За таких умов Президент пропонує Закон України «Про антарктичну діяльність» відхилити.
Пропозиції глави держави під час розгляду закону на пленарному засіданні Верховної Ради представлятиме заступник міністра закордонних справ Володимир Огризко.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом