Україна і Росія мають різні позиції щодо застосування комбінованого методу розмежування Азовського моря.
Як відзначив перший заступник міністра закордонних справ Антон Бутейко на сумісній прес-конференції із спеціальним представником МЗС РФ з питань відносин з країнами СНД, послом з особливих доручень Валерієм Кенякіним, сторони зіткнулися з проблемою, як тлумачити попередні домовленості щодо розмежування Азовського моря. За його словами, українська сторона вважає, що спочатку необхідно провести серединну лінію по акваторії Азовського моря, а потім її модифікувати відповідно до пропорційності довжини узбережжя з урахуванням принципу справедливості, передає «УНІАН».
За словами Кенякіна, російська сторона вважає, що необхідно застосовувати «підхід не послідовних кроків, а вибіркових», який полягає в тому, що на одній ділянці застосовується принцип серединної лінії, на іншій ділянці - принцип пропорційності, а на третій – принцип справедливості. «В цьому підході і різниця», - відзначив Кенякін.
У зв'язку з цим Бутейко відзначив, що позиція України базується на міжнародній практиці, а «вибіркового підходу», яку пропонує російська сторона, в міжнародній практиці не існує.
Сторони також не досягли домовленості щодо розмежування Керченської протоки. Як нагадав Бутейко, Україна наполягає на визнанні лінією кордону лінію міжреспубліканського кордону, яка існувала за часів Радянського Союзу. «Ми вважаємо абсолютно коректним підтвердити цю лінію так, як це робилося з іншими республіками, з якими Російська Федерація домовлялася», - сказав він.
В той же час Кенякін відзначив, що, на думку російської сторони, лінія кордону, яка існувала за часів Радянського Союзу, не затверджена самим найвищим органом - Верховною Радою Української РСР або СРСР.
«Ми не відкидаємо наявності міжвідомчих розмежувань між суб'єктами господарювання, але вважаємо, що офіційно цей кордон не проводився і легітимно він не існує», - відзначив він.
Він також підкреслив, що, на думку російської сторони, розмежування Азовського моря не повинне обмежувати судноплавства для українських і російських судів.
Крім цього, Росія щодо розмежування Керченської протоки виступає за доступ обох держав до навігаційного проходу, який не «повинен бути під одноосібним контролем однієї із сторін».
Також, за його словами, за оцінкою російської сторони, пробуксовує робота щодо висновку двосторонніх документів у галузі судноплавства, рибальства, екологічної безпеки в Азовському і Чорному морях і Керченській протоці.
Бутейко, у свою чергу, відзначив, що відносно лінії кордону в Чорному морі сторони доручили експертам пропрацювати позиції з фіксації первинної точки відліку для проведення лінії розмежування територіального моря виключно економічної зони і континентального шельфу, а також домовитися про методологію розмежування.
Нагадаємо, сьогодні в Києві відбувся 24-й раунд переговорів делегацій України і Росії щодо розмежування Азовського і Чорного морів і Керченської протоки.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом