Великі мережі АЗС стали різко підвищувати ціни на паливо, повідомили в «Консалтинговій групі А-95». 16 грудня на заправках KLO все пальне подорожчало на 50 копійок: А-92 до 16,49 грн за літр, А-95 і дизель - до 16,59 грн/л. А WOG підняв розцінки відразу на 1 грн: А-92 та ДП в нього доросли до 17,99 грн/л, А-95 - до 18,49 грн/л.
У SOCAR цінник підвищили тільки на один вид палива - преміальний: гривню додали до вартості А-95+ - до 18,49 грн/л.
Середні розцінки по країні піднялися поки не дуже сильно - на 0,13-0,14%: А-92 до 16,57 грн./л, А-95 - до 16,86 грн./л і дизель - до 16,58 грн/л.
У подорожчання один винуватець - дорогий долар. «У найближчі дні свої ціни підтягнуть і всі інші заправні мережі. І, думаю, на цьому все може закінчитись. Але, звичайно, тільки якщо курс далі не полетить вгору», - прокоментував «Вестям» ситуацію співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.
Експерти запевняють, що здешевлення нафти (у вівторок лютневі контракти на Brent подешевшали ще на 2,35% - до $59 за барель) не перекриває зростання курсу долара. «Доти, доки не буде наведено порядок на фінансовому ринку, ціни на бензин будуть «стрибати» разом із гривнею». Ринкова вартість палива анітрохи не завищена, а спровокована курсом, економічною ситуацією в країні, зовнішніми факторами і падінням попиту», - запевнив «Вести» заступник директора науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев.
Експерти знову визначають темпи подорожчання. «Зазвичай зростання курсу долара на гривню тягне за собою подорожчання бензину приблизно на 80 копійок. Дизпалива - трохи менше. Багато хто вичікує тиждень-два перед підвищенням цін, але деякі починають роздувати відразу ж», - зазначив Марунич.
Єдине, що втішає - це збільшення паливних запасів українських нафтотрейдерів. Після того як вони почали активніше скуповувати валюту (до речі, саме їх голова НБУ Валерія Гонтарева на останньому засіданні з банкірами звинуватила у скуповування долара), вони зросли мало не наполовину. Адже раніше заправники скаржилися не лише на високий курс, але і на тотальний дефіцит бакса.
«До останнього курсового «сплеску» задоволення потреби у валюті вдавалося довести до 60%. Заслуги Нацбанку в цьому ніякої. Проблема з дефіцитом вирішувалася в основному за рахунок прямих домовленостей з експортерами через комерційні банки.
Майже завжди це коштувало додаткові 0,8-1,2 гривні на кожному доларі», - повідомив президент асоціації «Об'єднання операторів ринку нафтопродуктів України» Леонід Косянчук.
По мірі росту курсу долара нафтотрейдери допускають нову хвилю валютного дефіциту.
Економіка