Причин переведення зарплатних проектів бюджетників у державні банки немає. Таку думку висловив Forum'у економіст, генеральний директор інвестиційно-банківської компанії «European Capital Management» Вадим Браїловський.

«В Україні немає об'єктивних причин для монополізації банківського обслуговування держсектору, а лобіювання цього питання в уряді керівництвом «Ощадбанку» є проявом недобросовісної економічної конкуренції на банківському ринку України», - зазначив Браїловський.

За словами фінансиста, Антимонопольний комітет України звернувся до уряду в рамках чинного законодавства.

«Дії уряду України не повинні бути спрямовані на примусове переведення бюджетників тільки в державні банки, обмежуючи вибір обслуговування. Має бути проведений державними підприємствами тендер на обслуговування зарплатно-карткових проектів, як серед державних, так і серед комерційних банків, зокрема - серед великих системних українських банків, які мають розвинену банкоматну мережу та мережу відділень банків», - пояснив фінансист.

Браїловський зазначив, що на підставі результатів розслідування АМКУ, ухвалені Кабінетом Міністрів України протокольні рішення про переведення держпідприємств та їхніх співробітників на обслуговування з комерційних у державні банки були ухвалені не з об'єктивних причин, а на основі клопотання керівництва «Ощадний банк України».

«Всім державним банкам належить лише 8% від банкоматів, що діють на українському ринку, тоді як зняття готівки в банкоматній мережі є домінантною операцією і становить близько 80-90% серед власників зарплатних карток. Таким чином, у разі переведення бюджетників на отримання зарплати за картками державних банків, співробітники держпідприємств і бюджетних організацій будуть змушені користуватися послугами зняття готівки за іншими тарифами, ніж у державних банках», - уточнив Браїловський.

На думку експерта, за поточних обставин необхідно переглянути список банків, які обслуговують зарплатні проекти.

«Незважаючи на те, що АМКУ стверджує, що сьогодні в Україні законне право обслуговувати співробітників державних та бюджетних організацій мають 60 вітчизняних банків, у тому числі і три державні банки, виходячи з поточної складної фінансової ситуації, ліквідності банківської системи України, відтоку депозитних вкладів у банках України, які з початку 2014 року склали понад 125 млрд гривень, потрібно переглянути список банків України, що мають законне право обслуговувати заробітну плату працівників державних і бюджетних організаціях у рамках банківського продукту «зарплатно-карткові проекти», - резюмував фінансист.

Нагадаємо, з березня по вересень 2014 року уряд видав низку доручень щодо відпрацювання питання переведення зарплатних проектів бюджетних організацій на обслуговування в державні банки.

Антимонопольний комітет звернувся до уряду з листом з вимогою забезпечити дотримання чинного законодавства про захист економічної конкуренції на ринку банківського обслуговування державних підприємств та їхніх співробітників.

Яніна Ткачук, ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

85