Економіка

Економіст: МВФ своєю «допомогою» штовхає країну до дефолту

Іноземна допомога, яку щедро видають Україні Міжнародний валютний фонд, Світовий банк та інші організації, по суті, затягує фінансовий зашморг на горлі України. Адже ця допомога - не що інше, як нові борги, які країні доведеться віддавати з відсотками. Таку думку висловив президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, пишуть «Коментарі».

На думку експерта, ніякої реальної допомоги економіці України ці кредити не надавали: вони лише відстрочили момент банкрутства України, яке тепер стало вірогідним нинішньої весни через падіння економіки і девальвацію. Політика команди Яценюка в цьому сенсі докорінно відрізнялася від політики команди Сергія Арбузова, котрий очолював фінансово-економічний блок за попереднього складу Кабміну.

«Остання (команда Арбузова. - Ред.) прагнула якомога швидше розплатитися за всіма боргами, не роблячи нових. Торік, наприклад, тільки МВФ було повернуто $5,6 млрд кредитів, отриманих ще в 2010 році. Більш того, уряд наприкінці минулого року підготував програму управління держборгом, яка передбачала швидку виплату всіх боргів, в першу чергу валютних, без допомоги МВФ і подібних структур, але виконати її не встиг. А ось що прийшов на зміну уряд Яценюка і з радістю погодився на таку «допомогу», - зазначає Охріменко.

Хоча, як зазначає експерт, ще навесні було зрозуміло, що МВФ сильно переоцінює можливості України та її нового уряду.

«Початкова програма МВФ була побудована на абсолютно нереалістичних припущеннях», - зазначає головний економіст Standard Bank Тімоті Еш. Розвиток подій показав, що ця точка зору справедлива: події в Україні розвивалися завжди за найгіршим із сценаріїв, ось чому Фонду доводилося постійно перераховувати параметри програми і де факто відмовлятися від початкових рекомендацій на кшталт встановлення гнучкого курсу валюти.

На думку Еша, в результаті дій нинішнього уряду країна опинилася на порозі банкрутства. Питання не в тому, чи доведеться Україні піти на реструктуризацію. Головне питання, що цікавить інвесторів, - коли саме Україна буде змушена це зробити.

Теги: