Міністерство юстиції України заявляє про наявність юридичних підстав для визнання незаконним рішення Верховної Ради Криму про референдум про статус російської мови і обгрунтовує можливість звернення в Конституційний Суд з цього питання.
Про це повідомляє прес-служба Мін’юсту в понеділок.
22 лютого Верховна Рада Криму прийняла постанову "Про призначення республіканського (місцевого) консультативного референдуму за ініціативою громадян України, які постійно проживають в Криму". Референдум був призначений на 26 березня.
Мін’юст наголошує, що ця постанова не відповідає ряду законів України, а також положенням Конституції України, повідомляє «Інтерфакс-Україна».
Зокрема, повідомляє прес-служба, це рішення не відповідає ряду статей законів України "Про всеукраїнський і місцеві референдуми" і "Про затвердження Конституції Автономної Республіки Крим", що стосуються винесення на референдум питання, яке не відноситься до відання Криму; розмежування республіканського і місцевого референдумів; а також порушення імперативної заборони на проведення в Криму референдумів з питань, що не відносяться до відання автономії.
Крім того, відзначає Мін’юст, постанова Верховної Ради не відповідає статті 138 Конституції України, що визначає перелік питань, що відносяться до відання Криму, і цей перелік не містить питань визначення статусу мов.
Ця постанова також суперечить статтям 134-136 Основного закону України, згідно з якими Крим може самостійно вирішувати тільки питання, що відносяться до його відання; нормативно-правові акти Верховної Ради Криму не можуть суперечити Конституції і законам України; і кримський парламент ухвалює рішення і постанови, не виходячи за межі своїх повноважень.
Крім цього, говориться в обгрунтуванні Мін’юсту, це рішення не відповідає статті 19 Конституції України, яка визначає, що органи державної влади (відповідно - Верховна Рада Криму) і їхні посадовці зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень, передбачених Основним законом України і законодавством країни.
У зв'язку з цим, наголошує Мін’юст, виникла ситуація, в якій є юридичні підстави для застосування положень статті 137 Конституції України, яка передбачає можливість припинення дії цієї постанови Верховної Ради Криму з одночасним зверненням в Конституційний Суд України стосовно її конституційності. "Президент України може припинити дію цих нормативно-правових актів Верховної Ради Криму з одночасним зверненням в Конституційний Суд України з приводу їх конституційності", - повідомляє прес-служба міністерства.
Міністр юстиції Сергій Головатий направив цей юридичний висновок Мін’юсту президенту України Віктору Ющенкові, прем'єр-міністру Юрію Єханурову, генеральному прокурору Олександру Медведьку і голові Центральної виборчої комісії Ярославу Давидовичу.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом