Європейські компанії, на відміну від України, зуміли знайти спільну мову з «Газпромом», підписуючи контракти про постачання газу за ціною нижчою, ніж для нашої держави. Якщо Україна хоче змінити умови угод, треба сідати за стіл переговорів.

Про це заявив екс-віце-прем'єр Сергій Арбузов в інтерв'ю виданню «РАПСИ», відповідаючи на запитання про те, що будь-яка спроба «Газпрому» вирівняти експортні ціни з урахуванням тарифів на європейському газовому ринку неминуче закінчується демаршем з боку України.

Він нагадав, що тривалий час Росія продавала Україні свій газ по 50 доларів за 1000 кубометрів. Президент Віктор Ющенко навесні 2005 року наполіг на розірванні довгострокового газового контракту і переході на так звані «ринкові відносини».

«Перейшли і відразу ж отримали ціну середньоєвропейського рівня в 160-170 доларів за 1000 кубів. Але і це було визнано неприйнятним. Наступна пропозиція, до речі, попередньо узгоджена і навіть парафована, - 234 долари за 1000 кубометрів. Від неї Україна також відмовилася. Потім був вельми сумнівний договір 2006 року, де брав участь посередник в особі компанії «РосУкрЕнерго», - зазначив Арбузов.

На його думку, нинішні газові контракти не вигідні для України, проте вони абсолютно законні.

«Чинний контракт від 2009 року абсолютно законний, що, до речі, підтверджується рішенням Верховного Суду України, який закрив кримінальну справу (так звану «газову справу») проти колишнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко і повністю її виправдав, - підкреслив екс-чиновник. - Але хто винен, що він був підписаний саме на таких умовах... Треба було активніше відстоювати інтереси України, шукати компромісні варіанти до того, як під документом було поставлено підпис. Хочете змінити умови - сідайте за стіл переговорів і вирішуйте, як змінити умови, щоб це було вигідно обом сторонам».

Нагадаємо, 19 січня 2009 року НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром» підписали контракт про постачання газу на 2009-2019 роки, згідно з яким Україна купувала газ за однією з найдорожчих цін в Європі. Документ був підписаний у присутності тодішніх прем'єрів України і РФ - Юлії Тимошенко та Володимира Путіна. У 2011 році Тимошенко була засуджена на сім років позбавлення волі за зловживання службовим становищем, підписуючи угоди.

ForUm

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

43