З 18 жовтня в Україні набуває чинності Закон «Про охоронну діяльність», згідного з яким охоронцям дозволять носити бронежилети і шоломи, користуватися палицями і мати при собі службових собак.

Як пише газета «Сьогодні», експерти побоюються, що кімнати охорони в супермаркетах тепер можуть перетворитися на камери тортур. А самі охоронці радіють, що тепер будуть захищені, що особливо актуально після розстрілу покупцем-злодієм чотирьох охоронців у ТРЦ «Караван» минулої середи.

«Досі в країні не було закону, що регулює діяльність охоронних фірм. Адже тільки у Києві близько 1300 таких компаній, - розповів газеті президент Української федерації професіоналів безпеки Сергій Шабовта. - Новий же закон з усіма подальшими нормативними документами, перш за все, дасть можливість охоронцям захищатися. Наприклад, надягати бронежилети і шоломи, використовувати гумові кийки, наручники і, можливо, навіть травматичну зброю. Адже зараз ми можемо використовувати хіба що газовий балончик, як будь-яка інша людина». Правда, це зовсім не означає, що через два тижні в супермаркетах і розважальних центрах відвідувачів будуть зустрічати бодігарди з кийками.

«Як правило, у магазинах працює внутрішня служба безпеки, на яку не поширюється дія закону. Тут керівництво разом з юристами саме прописує технологію догляду та інші норми. А ось в банках або ювелірних магазинах, які часто наймають співробітників охоронної фірми з ліцензією, можуть використовуватися такі методи самозахисту. Також для охорони об'єктів з величезними площами охоронці зможуть використовувати службових собак», - сказав Шабовта. Він зазначив, що функції адмінзатримання, як у міліції, у бодігардів не буде - вони, як і раніше, повинні будуть викликати міліцію і передати порушника працівнику органів. Хоча тепер вони можуть застосовувати силу до людей (крім вагітних, дітей та інвалідів) після попередження про свої наміри.

Юристи також побоюються, що з новим законом охоронці стануть ще частіше перевищувати свої повноваження. «І зараз бодігарди часто застосовують силу чи інші неправомірні дії до громадян. Інша справа, що тепер вони, можливо, зможуть зловживати предметами самозахисту (тими ж кийками, наприклад). Щоб такого не трапилося, люди повинні завжди скаржитися в МВС, коли порушуються їхні права. А саме: ви можете попросити охоронця показати його посадову інструкцію (там має бути чітко написано, що він має право робити). У супермаркетах, наприклад, він навіть не може вас обшукати. Якщо це все не допоможе, викликайте міліцію», - радить правозахисник Едуард Багіров.

Нагадаємо, 26 вересня в столичному ТРЦ «Караван», на вул. Лугова, 12, невідомий розстріляв трьох приватних охоронців і одного тяжко поранив.

Міліція порушила кримінальну справу за ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу (умисне вбивство).

27 вересня міністр внутрішніх справ України Віталій Захарченко повідомив, що працівники міліції встановили особу чоловіка, який підозрюється в розстрілі трьох приватних охоронців в ТРЦ «Караван». За його словами, з ТРЦ вилучено відеозапис, на якому зафіксовано, як все відбувалося. Підозрюваним є киянин, 1986 року народження.


Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

376