Друк акцизних марок без голограм розв'яже руки фальсифікаторам. У зв'язку з цим українцям загрожують масові харчові отруєння сурогатним алкоголем, а бюджет країни недоотримає 10 млрд грн. на рік. Про це, як передає кореспондент ForUm'у, заявили експерти під час прес-конференції «Як за допомогою принтера стати «горілчаним королем»: алкогольна «бодяга» 90-х повертається на прилавки».
За словами координатора Центру споживчого контролю «ЧЕК», к.т.н. Ігоря Канівського, вже сотні років держави прагнуть утримати монополію на продукцію, яка сьогодні є підакцизною. У незалежній Україні протистояння держави та алкогольних фальсифікаторів призвело до того, що захист підакцизних товарів незмінно посилювався. Якість акцизних марок підвищувався, у зв'язку з чим ускладнювалася їх підробка. На думку Канівського, дуже вдалим рішенням свого часу було введення голографічного захисту. Підробити голограму неможливо. Її можна тільки спробувати імітувати. І процес цей дуже дорогий і складний. А перевірити справжність голограми можна було «на око», без лабораторних експертиз. Проте останнім часом у роздрібній торгівлі з'явилися алкогольні та тютюнові вироби з акцизними марками без голограм.
«Голограми дозволяли візуально оцінити справжність товару. Митники і податківці могли за допомогою дуже простого спеціального приладу оцінити легальність товару, приклавши його до голограми на акцизці... Голограма стримувала натиск фальсифікаторів, була технологічна у застосуванні і мала низьку собівартість», - зазначив експерт.
За словами Канівського, «перевірити акцизну марку можна тільки в лабораторних умовах». Більш того, він вважає, що покупці не будуть намагатися перевірити справжність акцизу, оскільки «вже відвикли самі перевіряти акцизні марки на справжність». А це, за словами експерта, «загрожує численними харчовими отруєннями від вживання підробленого алкоголю, так званої «бодяги».
Більш того, Канівський вважає, що виробники алкоголю незабаром відчують спад у продажах, оскільки прилавки заполонить фальсифікат.
«Можна купити дешеву тару від дорогих алкогольних напоїв у пунктах прийому пляшок, залити в них незрозумілу рідину, і зверху наклеїти легко підроблювану акцизку», - упевнений експерт. На підтвердження своїх слів Канівський продемонстрував, як за допомогою однієї справжньої акцизної марки без голограми, праски, сканера, принтера, ножиць і клею, пляшки з під алкоголю, чаю і дешевої горілки зробити «фірмовий напій».
«Практично кожен зможе стати алкогольним фальсифікатором, або «горілчаним королем». Але ж від засилля сурогатної горілки не тільки впадуть доходи легальних виробників, і опиниться під загрозою здоров'я споживачів, але і впадуть надходження до державного бюджету, який втратить, за попередніми підрахунками, до 10 млрд. грн. на рік», - підкреслив він.
У той же час, експерт у поліграфії Сергій Мельниченко заявив, що засоби захисту потрібно постійно вдосконалювати, оскільки «в сучасній поліграфії існують космічні технології». За його словами, із США потрібне кліше найвищої якості замовнику можуть доставити за 1-1,5 місяці. Він також стверджує, що голограму, на відміну від інших засобів захисту, наприклад інтагліо та рельєфного друку, неможливо підробити поліграфічним шляхом. Він нагадав, що голографічний захист зараз дуже широко використовують. «Вона є на етикетках брендових речей. Нещодавно з подивом виявив її навіть на прасці. Те, що з акцизних марок зникли голограми, просто нонсенс», - підкреслив він.
У свою чергу, журналіст Бюро журналістських розслідувань Анна Фіоник нагадала, що в України вже був невдалий досвід захисту підакцизних товарів знаками без голограм у 1996-2003 рр.. І з введенням голограм країні вдалося збільшити надходження до бюджету від продажу алкоголю і тютюну вдвічі і вивести ринок з тіні.
«Згідно з постановою КМУ № 308 (від 18.04.2012 р.) з технічного опису акцизних марок дійсно прибрали згадку про голограми. Але новий зразок марок затверджений не був. Тому згідно з постановою КМУ від 21 травня 2008 року № 486 діє зразок марки з голограмою. А згідно з проектом постанови Кабміну, марки з ГЗЕ можуть бути дійсні до 1 жовтня 2012 року. Тому законність друку акцизок без голограм під великим питанням», - резюмувала вона. За її словами, виробництво акцизних марок без голограм стало можливим завдяки ініціативам директора поліграфкомбінату «Україна» Максима Степанова і заступника міністра фінансів Юрія Шевченка.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом