Властивості українського вугілля не дозволяють широко використовувати його в металургії, тому його необхідно більш активно застосовувати в енергетиці. До такого висновку прийшли учасники круглого столу «Ринок вугілля в Україні - проблеми і перспективи»
В останні роки металурги активно відмовляються від використання природного газу в доменному виробництві, впроваджуючи технологію пиловугільного палива (ПВП). Для впровадження ПВП потрібен високоякісний кокс і, відповідно, вугілля високої якості, якого в Україні надзвичайно мало, зазначали учасники засідання, яке пройшло в Києві минулого тижня, пише «Дело».
«На жаль, природа створила таким чином, що наше донбаське вугілля - найбільш сірчисте в світі», - зазначив генеральний директор об'єднання «Укркокс» Анатолій Старовойт.
Вітчизняне вугілля відрізняється і підвищеною зольністю, яка до того ж з кожним роком зростає. «За радянських часів для коксування надходив концентрат із зольністю 7,3%, сьогодні - 9,4%», - повідомив глава «Укркоксу».
З переважної кількості українського вугілля коксохіміки не можуть отримати кокс такої якості, який потрібно при використанні пиловугільного вдування, констатував Старовойт. У зв'язку з цим металурги змушені ввозити якісне вугілля з-за кордону.
За даними «Укркоксу», протягом останніх років зростає частка імпортного вугілля в шихті для коксування. Так, у 1990 р. цей показник складав 14,7%, у 2011 р. - 37,9%, у - 2012 - 40%.
Впровадження технології пиловугільного палива дозволить металургам знизити споживання природного газу на 3 млрд. куб. м, але одночасно вони істотно знизять закупівлі вітчизняного вугілля низької якості.
У цих умовах Україні необхідно розробити Стратегію енергетичної політики, яка б передбачала формування балансу енергоносіїв на користь українського вугілля, упевнений голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.
На думку експертів, найбільш логічний і правильний шлях - більш широке використання українського вугілля в енергетиці.
Сьогодні, за даними Волинця, 60% тепла і 25% електроенергії в Україні виробляється з газу. Це - «найголовніший і найбільш неефективний спосіб використання газу», вважає голова ради директорів компанії «Ефективні інвестиції» Ігор Ліскі.
Для заміщення газу вугіллям власного видобутку в енергетиці в Україні є все необхідне, вважає Ліскі. Необхідно тільки залучити інвестиції в програми переоснащення ТЕЦ, зокрема - в проекти з використання водновугільного палива.
За даними Ліскі, використання вугільного палива при виробництві тепла й електроенергії дозволить Україні економити до 42 млрд куб. м природного газу.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом