В українській вугільній галузі склалася проблемна ситуація. Не в силах збути видобуте вугілля, держпідприємство «Вугілля України» накопичило на складах близько 400 тис. т нереалізованої продукції. Ринкових механізмів для подолання кризи знайти не вдалося, оскільки вугілля, що видобувається на українських шахтах, і дорожче, і менш якісне. На думку члена комітету Верховної Ради з ПЕК Михайла Волинця («БЮТ-Батьківщина»), найближчим часом держава навряд чи зважиться на масове закриття шахт. За підрахунками пана Волинця, це зажадає 5-6 млрд грн, у той час як закриття неприбуткових шахт обійдеться у 8 млрд грн., повідомляє «ugmk.info».

Вирішити цю проблему у майбутньому можна лише переведенням українських ТЕЦ з газу на вугілля, про що раніше заявляли українські власті. Можливо також розвивати технології газифікації вугілля і видобутку шахтного метану. «Якщо перепрофілюванням не зайнятися, то частина шахт може бути закрита», - резюмує Волинець.

Перезавантаження складів відбувається незважаючи на те, що обсяг видобутку коксівного вугілля в Україні падає. Торік їх видобуток знизився на 1 млн т, до 22 млн т. Не в останню чергу це пов'язано з тим, що попит на українське низькоякісне коксівне вугілля знижується. «В українському вугіллі, що добувається держшахтами, вміст окису заліза і лужноземельних елементів складає близько 23%, у той час як в австралійських та американських - близько 3-5%. Вміст сірки - 3,5% проти 0,5%», - пояснює директор Українського державного науково-дослідного вуглехімічного інституту Євген Ковальов. З вугілля, що видобувається в Україні, можна виробити всього 3,5 млн т якісного коксу, а металургам потрібно 14 млн т, говорить заступник гендиректора об'єднання "Металургпром" Микола Абросімов. При цьому вартість українського вугілля у середньому на $ 20 вища, ніж імпортного. «Тому кожен рік обсяг імпорту вугілля до країни зростає. На початку 1990-х частка імпортного вугілля становила 14,7%, а за результатами минулого року - близько 40%», - зазначає Анатолій Старовойт. Він додає, що перевиробництво на державних шахтах пояснюється елементарною відсутністю балансу споживання вугілля. Подібна ситуація в галузі вже спостерігалася у 2008 році.

Однак розраховувати на те, що металурги будуть увесь час рятувати «Вугілля України», не доводиться, вважає пан Абросімов. «Сьогодні природний газ стає критично дорогим для металургів, і вони активно переходять на технологію пиловугільного вдування, яка вимагає високоякісного вугілля», - констатує він.

Нагадаємо, уперше за останні місяці роботи державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» стався зрив строків виплати заробітної плати за лютий працівникам окремих шахт об'єднання. Заборгованість вдалося погасити лише у квітні. Про це повідомив голова Донецької об'єднаної територіальної організації Укрвуглепрофспілки Євген Бондаренко.

Як зазначив профспілковий лідер, така ситуація обумовлена ​​тим, що дві шахти ДП випали з виробничого процесу з видобутку вугілля: шахта ім. Калініна через події пожежі, а на шахті ім.Челюскінців допрацьована лава, а на введення нової немає коштів.

Причому критична ситуація не тільки не усунена у квітні, а й ускладнюється у зв'язку з відсутністю фінансування на технічне переозброєння шахт і підготовку нових лав замість тих, що вибувають. Кошти державної підтримки ДП «ДВЕК» на зазначені цілі міністерством не виділяються з 2009 року, а можливостей знайти необхідні гроші за рахунок власних коштів немає.

Донецький об'єднаний терком Укрвуглепрофспілки направив лист міністру енергетики та вугільної промисловості України Юрію Бойку з проханням виділити на ці цілі 94 млн. гривень. З цієї суми 47 млн. гривень необхідні для забезпечення подальшої роботи шахти ім. Челюскінців, 29 млн. шахті ім. Калініна, 11 млн. гривень шахті ім. Абакумова і 7 млн. шахті «Жовтневий рудник».


Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

587