Спадщина СРСР у сучасній Україні виражається не тільки у великій кількості радянських топонімів та пам'яток, але й у безлічі законів, що є чинними і досі. Це і Житловий, і Трудовий, і Кримінально-процесуальний кодекси.

На початку цього року у Верховної Ради нарешті дійшли руки до модернізації Кримінально-процесуального кодексу (КПК). На початку лютого він був прийнятий у першому читанні – і законодавці, і експерти сходяться на думці, що законопроект потребує доопрацювання. А що кажуть юристи-практики? Про достоїнства і недоліки законопроекту в ексклюзивному інтерв'ю ForUm'у розповіла голова комітету з кримінального права і процесу Асоціації адвокатів України Анжеліка Сицько.

- Анжеліко Анатоліївно, парламент прийняв у першому читанні новий Кримінально-процесуальний кодекс. Але сьогодні ще діє КПК, прийнятий за часів СРСР. Які його норми найбільш архаїчні?

- Насправді чинний Кримінально-процесуальний кодекс був прийнятий ще у 1961 році. З того часу він неодноразово змінювався і доповнювався. Кодекс намагалися пристосувати до існуючих реалій, розширювали можливість судового контролю на стадії досудового слідства. Проте всі ці спроби не поміняли ідеологію, яка склалася у кримінально-процесуальній системі, девіз якої: «Ні виправдувальним вирокам!»

У більшості випадків суди формально підходять до процедури обрання запобіжного заходу – утримання під вартою. Заплющують очі на процесуальні порушення при збиранні доказів на стадії досудового слідства. Частина норм КПК, спрямованих на вирівнювання прав учасників кримінального процесу, на жаль, просто не працює.

- Які нововведення передбачає проект нового Кримінально-процесуального кодексу?

- Про проект КПК багато говорять. Його активно рекламують. Кажуть, що новий кодекс повинен зробити революцію у кримінальному слідстві. І дійсно, багато положень кодексу є новими для кримінального процесу.

Зокрема, розширені можливості змагальності сторін на стадії досудового слідства. Деякі повноваження захисту розписані більш детально, що унеможливлює неоднозначне їх трактування.

Ось, наприклад, згідно з чинним кодексом, підозрюваний має право відмовитися від дачі показань. Але! Така відмова не зупиняє орган досудового слідства у проведенні процедури допиту, хоча такі дії є не чим іншим, як примусом до дачі показань. Проте довести порушення прав допитуваної особи майже неможливо.

У проекті нового КПК це враховано. У ньому прописано: відмова відповідати на запитання і давати показання є обов'язковою підставою для припинення допиту. Також у документі більш детально описано, що є незаконним доказом у кримінальному процесі. Думаю, присутність таких норм і формулювань має дисциплінувати органи слідства під час збору доказів обвинувачення.

- Відомо, що вводиться нова інституція – слідчий-суддя. Для чого вона?

- Справа у тім, що зараз судовий контроль над органами досудового слідства здійснюють звичайні судді, які не мають спеціальної кваліфікації. Новим КПК дійсно може бути введена посада слідчого-судді. Це буде окрема посадова особа. Її призначатимуть чи обиратимуть судді.

Людина, яка обіймає цю посаду, здійснюватиме судовий контроль над усім досудовим розслідуванням. Також у її обов'язки входитимуть питання збору доказів, арешту майна, проведення обшуків.

- Новий КПК також передбачає запровадження суду присяжних. У яких справах і на яких умовах буде здійснюватися судочинство з його участю?

- Скажу вам відверто, досконально я це питання ще не вивчала. Думаю, що у проект КПК буде внесено багато змін, прибрані протиріччя. Тільки тоді можна буде чітко відповісти на ваше запитання. Поки це робити рано.

- На сьогоднішній день майже у 100% випадків суди йдуть на поводу у слідства і задовольняють клопотання про взяття під варту підозрюваних. В Україні давно говорять про те, що ситуацію треба міняти. Новий КПК зможе переломити тенденцію обвинувального ухилу правосуддя?

- На мій погляд, КПК дисциплінує суди і слідство. Зокрема, вони будуть змушені дотримуватися строків розгляду справ. На жаль, сьогодні процесуальних строків не дотримуються ні судді, ні слідчі. Вони посилаються на завантаженість, на повільну роботу експертів та інші причини... Сподіваюся, що ця практика припиниться.

- Чи правда, що проект КПК значно спрощує процедуру санкціонування обшуку людини або житла, що може привести до зловживань з боку слідства і порушення прав людини?

- Ні, для проведення подібних слідчих дій потрібна буде санкція судового слідчого.

Також хочу підкреслити, що цей КПК повинен припинити практику зловживань у сфері арешту майна. Сьогодні, на жаль, дуже часто зловживають цим правом, оскільки заарештованим може бути майно підозрюваного, обвинуваченого або особи, яка несе матеріальну відповідальність за злочин. На практиці це виливається в арешт майна, рахунків підприємств і т.п.

А за новим кодексом арешт майна здійснюватиметься під судовим контролем.

- Законопроект ще будуть доопрацьовувати. На що, на Ваш погляд, законодавцю варто звернути увагу?

- Розумієте, однозначно відповісти тяжко. Кодекс дуже об'ємний і в деяких місцях складно написаний. Наприклад, права та обов'язки підозрюваного перераховані не в одній статті, а розкидані по різним. І це ускладнить їхню реалізацію.

Деякі ж норми, на мій погляд, не працюватимуть. Запитаєте – які? Відповім. Наприклад, право адвоката на спілкування з підзахисним. Воно існує і зараз без всяких обмежень. Але безперешкодний контакт з заарештованим підзахисним існує тільки на папері. На практиці ж адвокату для зустрічі з клієнтом потрібно отримати дозвіл слідчого або судді. Часто це призводить до того, що процес (оформлення документів. - Авт.) триває набагато довше, ніж саме спілкування адвоката з заарештованим.

На жаль, проект КПК також не передбачає можливості отримання підозрюваним коротких консультацій у адвоката під час проведення слідчих дій. У той же час у демократичних суспільствах такі люди мають на це право, і воно жодним чином не шкодить судочинству.

- Проект КПК скасовує норму, згідно з якою родичі можуть виступати захисниками у суді. Як Ви до цього ставитеся?

- Позитивно. Це тільки підвищить якість захисту. Адже не можуть люди, які не мають ніякого стосунку до юриспруденції, належним чином захистити когось від кримінального переслідування.

Такого роду захист вимагає специфічних знань. Погодьтеся, не може рядовий юрист, який не має хоча б мінімальних знань у криміналістиці та кримінальних процедурах, повністю розкрити можливості захисту у кримінальному процесі.

- Ну а у цілому як Ви оціните законопроект? Він буде працювати?

- Думаю, що до нього не раз будуть внесені корективи вже під час його дії. Прийняття нового КПК не за горами. І тільки практика покаже всі переваги і недоліки цього документа.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

2113