Учора 28 лютого 2012 року відбулася зустріч Президента України Віктора Януковича з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Ніною Карпачовою, що тривала понад годину. Під час зустрічі обговорено низку питань щодо стану забезпечення прав людини в нашій країні, повідомили ForUm’у у прес-службі Омбудсмана.
Омбудсман поінформувала Главу держави про підсумки свого нещодавнього візиту до Страсбурга на запрошення депутатів Європарламенту, а також зустрічі з представниками провідних фракцій і Комісаром Ради Європи з прав людини, де Ніна Карпачова фактично виконала роль медіатора у просуванні діалогу України з європейською спільнотою, переконуючи, що жодні труднощі і проблеми не повинні ставати на заваді нашої євроінтеграції.
Карпачова розповіла Януковичу про основні проблеми дотримання прав і свобод людини в Україні. За минулий рік за захистом своїх прав і свобод до Уповноваженого звернулися 164 тисячі громадян, що удвічі більше, ніж у попередньому році. Усього ж з початку діяльності інституції до Уповноваженого звернулись понад 1 мільйон 300 тисяч осіб. Як зазначено в Щорічній доповіді Уповноваженого, представленій Верховній Раді України 7 лютого 2012 року, головною проблемою і джерелом порушень багатьох конституційних прав наших співвітчизників залишається бідність. Ситуація, коли доходи 10 відсотків найбідніших і 10 відсотків найбагатших громадян країни відрізняються більш ніж у 40 разів, руйнує віру людей у справедливість. Тягар фінансово-економічної кризи неможна перекладати на плечі бідних, наголосила Карпачова. Президент підтримав Омбудсмана щодо необхідності виконання Україною завдань, визначених у Цілях розвитку тисячоліття ООН, зокрема скорочення рівня бідності до 2015 року щонайменше на третину.
Карпачова зауважила: системними проблемами залишаються не належне забезпечення права на справедливий суд та незадовільне виконання судових рішень. Було також відзначено, що зроблені певні кроки з подолання зловживання правом на арешт, здійснені після зустрічі Глави держави з Омбудсманом у січні 2011 року. Це дало можливість зменшити кількість ув'язнених в СІЗО вже на 3,3 тисячі осіб.
На думку Уповноваженого, особливої підтримки Президента України потребує також захист прав українських мігрантів, насамперед понад 100 тисяч наших моряків, які змушені працювати на судах під іноземними прапорами. Омбудсман повідомила про свій намір представити найближчим часом Спеціальну доповідь про захист прав українських моряків. Глава держави погодився з необхідністю ратифікації Україною Конвенції МОП 2006 року про працю у морському судноплавстві, а також підписання двосторонніх угод про соціальне забезпечення мігрантів, перетворення Державної міграційної служби України у центральний цивільний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом.
Під час зустрічі Омбудсманом було порушено й питання захисту житлових прав дітей-сиріт та осіб з їх числа, оскільки лише менше 10 відсотків з них після досягнення повноліття мають житло. Глава держави підтримав позицію Уповноваженого щодо посилення персональної відповідальності керівників кожного регіону за забезпечення житлом цих дітей.
Зважаючи на чисельні звернення представників національних меншин, оприлюднених, зокрема, на нещодавніх парламентських слуханнях з проблем етнонаціональної політики, Уповноважений з прав людини внесла пропозиції щодо створення центрального органу виконавчої влади з питань етнонаціональної політики та відновлення діяльності Ради організацій національних меншин при Президентові України.
Президент України поділяє позицію Уповноваженого про те, що права і свободи людини мають бути найвищою суспільною цінністю, яка об'єднує країну.
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом