Холодні зими в Центральній Європі - результат порушення механізмів «кухні погоди» над Атлантикою, викликаного річним скороченням площі арктичних льодів, стверджують автори дослідження.

За даними німецьких вчених з Інституту полярних досліджень імені Альфреда Вегенера (AWI) та Центру дослідження Землі Гельмгольца (GFZ), нагрівання повітря від вод Північного льодовитого океану посилює вертикальну циркуляцію, оскільки теплі повітряні маси піднімаються вгору, заміщаючись більш холодними. У результаті нижні шари атмосфери втрачають стабільність, і сезонні «схеми» розподілу атмосферного тиску змінюються як в Арктиці, так і в Північній Атлантиці.

Одна з усталених систем атмосферного тиску, яка страждає через це - так зване Арктичне коливання з сезонними Азорським максимумом і Ісландським мінімумом. У взаємодії один з одним вони створюють градієнт, і якщо різниця в тиску велика, формується сильний західний вітер, що приносить з Атлантики теплі повітряні маси. Ця течія, що віддає вологу гористій Центральній Європі, забезпечує теплу і сніжну зиму. Якщо ж повітряний потік не формується, то в Європу потрапляє холодне і сухе повітря з Арктики, як це відбувалося останні два роки.

Розрахунки вчених показали, що різниця в тиску між Азорським максимумом і Ісландським мінімумом скорочується саме в ті роки, коли в Арктиці сильніше тане лід.

Вчені виділяють в Арктиці два механізми нагрівання найближчого до поверхні води шару повітря, причому обидва процеси запускаються в результаті танення льодів. По-перше, льоди, відступаючи, залишають все більші площі відкритої води, яка, на відміну від світлої поверхні криги з високим альбедо – показником, що відбиває здатність поверхні, інтенсивно поглинає сонячну радіацію і нагрівається. Потім, при настанні сезонних холодів, водні маси віддають це тепло повітрю. Крім того, восени і взимку океан, позбавлений щита з морських льодів, віддає тепло в атмосферу. Таке масштабне кліматичне явище в Арктиці називається «ефектом піднятої кришки», говориться в повідомленні.

Вчені підкреслюють, що їхнє дослідження описує цей кліматичний механізм у загальних рисах, а значить, можливі сезонні та регіональні винятки, викликані іншими факторами формування погоди.

«Наша робота спрямована на те, щоб опрацьовувати регіональні кліматичні сценарії, враховуючи глобальні процеси... Це має допомогти людям поступово адаптуватися до зміни клімату», - наведені в повідомленні слова керівника Відділу атмосферної циркуляції AWI, професора Клауса Детлофф (Klaus Dethloff).

Нагадаємо, майже 60 людей стали жертвами рекордних морозів, що встановилися в країнах Східної Європи в останні шість днів.

За матеріалами: «Tellus A», РІА «Новости».

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

600