Ремонтно-реставраційні роботи в інтер'єрі Спасо-Преображенського собору у Болграді виконувалися будівельниками без відповідного дозволу органу охорони культурної спадщини, на порушення статті 26 Закону України «Про охорону культурної спадщини». Таку заяву оприлюднила начальник Управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської облдержадміністрації Наталя Штербуль, коментуючи недавню пожежу у соборі.

За її словами, фахівці управління при виїзді на місце події встановили, що «ремонтно-реставраційні роботи протягом 2004-2008 років виконувалися на підставі науково-проектної документації, розробленої відповідно до реставраційних завдань, затвердженим головою Державної служби з питань національної культурної спадщини 10 серпня 2006 року, за рахунок коштів державного та обласного бюджету. Загальна вартість їх становила понад 2,5 млн. грн.».

У січні поточного року будівельні роботи у соборі не узгоджувалися з органами охорони культурної спадщини, підкреслила Штербуль, повідомляє «УНІАН».

Як повідомляв ForUm, Спасо-Преображенський кафедральний собор, який є пам'ятником архітектури національного значення, загорівся вранці 26 січня. Поширенню вогню сприяла конструктивна особливість собору - дерев'яні лати, а також поліетиленова плівка всередині собору, де проводилися реставраційні роботи. Повністю загасити пожежу вдалося лише наприкінці дня.

27 січня Відділ зв'язків з громадськістю Головного управління МВС України в Одеській області поширив заяву, у якій зазначалося, що причиною пожежі у Спасо-Преображенському соборі міг стати залишений будівельниками, які проводили роботи з реконструкції храму, на ніч без нагляду включений електрообігрівач.

У той же час настоятель собору отець Василь запевнив, що напередодні, 25 січня, сам закривав храм і переконався, що всі електроприлади були відключені від електромережі. На користь версії про підпал він навів свідчення очевидців, які першими помітили пожежу: «Горів не тільки купол храму, вогонь виривався і з-під даху центрального входу».

Довідка. Спасо-Преображенський собор у Болграді був закладений у 1820, його будівництво завершено у 1838 році. Побудований у стилі суворого класицизму на пожертвування жителів міста. Є пам'ятником архітектури. Висота купола, оформленого коринфськими пілястрами, становить 50 м. Інтер'єр розписаний у 1912-1914 роках художником Павлом Піскарьовим у стилі романтизму за ескізами Васнецова. Реконструкція собору почалася у 2001 році.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

371