Зважаючи на тривожну інформацію, яка надходить останніми днями на гарячу лінію Уповноваженого з прав людини, про переохолодження та загибель людей у зв’язку з різким посиленням морозів, Омбудсман Ніна Карпачова наголошує на необхідності вжиття органами влади невідкладних додаткових заходів із забезпечення належного рівня теплопостачання у житлові будинки, заклади освіти, охорони здоров’я, інші об’єкти соціальної сфери, повідомили ForUm’у в пресс-службі Омбудсмана.

За повідомленнями ЗМІ, що підтверджуються й офіційними даними, від переохолодження на Донеччині та Луганщині вже загинуло 32 людини, переважно – особи без певного місця проживання.

Результати моніторингу Уповноваженого з прав людини свідчать, що у багатьох регіонах не зроблено належних висновків із сумного досвіду попередніх років, коли мороз також забирав життя десятків людей. Особливе занепокоєння викликає низька ефективність заходів, спрямованих на захист громадян без притулку.

Підтримуючи ініціативу прем’єр-міністра України Миколи Азарова зі створення при Кабінеті Міністрів України оперативної групи з запобігання наслідкам подальшого сильного похолодання (найближчими днями прогнозуються морози до мінус 30 градусів), Карпачова зазначає, що захист життя та здоров’я громадян має стати пріоритетним у діяльності як центральних органів влади, так і всіх органів місцевого самоврядування, та звертається до них із закликом вжити додаткових невідкладних заходів із забезпечення конституційних прав людини на безпеку життя та охорону здоров’я.

На думку Омбудсмана, слід використати кращий досвід роботи центрів обліку безпритульних громадян, їхнього тимчасового, зокрема, нічного проживання; створення у всіх лікувально-профілактичних закладах резерву лікарняних ліжок та медикаментів; всебічне залучення обласних засобів масової інформації до пропаганди профілактики та надання першої медичної допомоги при обмороженнях та переохолодженнях.

Уповноважений з прав людини вважає за необхідне передбачити надання тимчасового соціального житла родинам з дітьми та вагітним жінкам, які не мають постійного місця проживання. Підтримуючи звернення міністра надзвичайних ситуацій Віктора Балоги щодо створення пунктів обігріву та харчування для безпритульних громадян, Омбудсман зазначає, що такі пункти мають працювати у кожному місті та селі.

На думку Карпачової, як і в попередні роки, з метою недопущення переохолодження осіб, що тимчасово виявилися без притулку, органам виконавчої влади та місцевого самоврядування слід знайти можливість для безперешкодного доступу людей до теплих приміщень, щоб усі потерпаючі мали змогу врятуватися від морозів. Обов’язок всіх владних структур зробити все можливе, щоби уникнути загибелі людей, зазначає Уповноважений з прав людини. Органи внутрішніх справ України мають посилити патрулювання з метою виявлення осіб, життя яких опинилося під загрозою внаслідок холодів.

І, звичайно ж, зазначає Омбудсман України, кожен із нас у разі, коли поруч страждає чи гине від переохолодження людина, не повинен залишатися стороннім байдужим спостерігачем, а зробити все можливе, щоб урятувати найдорожче – людське життя.

Карпачова особливо наголошує й на дотриманні самими громадянами України правил поведінки в умовах низьких температур.

До Уповноваженого з прав людини громадяни можуть звертатися за допомогою на телефон «гарячої лінії» 253-75-89, яка працює в цілодобовому режим роботи, а також безпосередньо до офісу Омбудсмана України за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008, де завжди можна отримати чашку гарячого чаю.

Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом

399