Щорічні втрати від процесу ерозії на українських полях складають 10 млрд дол. Про це, як передає кореспондент ForUm'у, під час круглого столу в Києві заявив аграрний експерт Олександр Зубенко.
За його словами, щорічні втрати гумусу і поживних речовин вимірюються мільйонами тонн. «На жаль, проблема втрати родючості українських ґрунтів за останні 20 років стала глобальною. Стан земельних ресурсів перебуває в жалюгідному стані», - вважає Зубенко.
Він навів приклад, що якщо втрачений тільки за один рік гумус і поживні речовини занурити у вантажні залізничні вагони, то знадобляться сотні тисяч вагонів. «Цього року ми повинні розробити системну програму з протидії цим процесам», - зазначив експерт.
У свою чергу академік-секретар відділення рослинництва НААН Олександр Іващенко заявив, що необхідно, щоб на державному рівні закони про охорону ґрунтів діяли на практиці.
«Ґрунти України становлять 24,6% від площ чорноземів у всьому світі. Необхідно, щоб у законах були прописані норми про відшкодування фермерами шкоди, завданої ґрунтам. Також необхідний державний контроль якості за меліоративними роботами, а також потрібно розробити компетентні методи відновлення родючості ґрунтів», - зазначив він.
Таку точку зору підтримав і заступник директора з наукової роботи ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. О. Н. Соколовського» Микола Мірошниченко.
Він розповів, що за останні роки в Україні розроблені всі необхідні для захисту ґрунтів закони, проте вони не здатні працювати на практиці. «На жаль, у нас не вироблений порядок економічного стимулювання підвищення родючості ґрунтів фермерами. Необхідно, щоб після закінчення терміну оренди землі проводився аналіз родючості ґрунту. Якщо цей показник знизився, необхідно, щоб фермер відшкодував ці втрати», - заявив експерт.
У свою чергу академік-секретар відділення землеробства НААН Сергій Булигін навів приклад ринкової вартості гумусу. За його словами, вона становить 200 дол. за одну тонну. «Якщо ж його вартість вимірювати за енергетичними показниками, вона зростає до 600 дол. за тонну. Вага міліметрового шару ґрунту на одному гектарі становить одну тонну. Знаючи, що у випадку зниження родючості необхідно буде розщедритися на велику суму, фермер зрозуміє, що йому потрібно правильно обробляти землю», - підсумував Булигін.
Сергій Одаренко,
Спасибі за Вашу активність, Ваше питання буде розглянуто модераторами найближчим часом